Water soluble metal complexes
Suda çözünebilen metal kompleksleri
  1. Tez No: 290984
  2. Yazar: LÜTFİYE GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez iki dişli ligant görevi yapan 1,10-fenantrolinden türeyen suda çözünebilen rutenyum kompleksleri ile ilgilidir. 1,10-Fenantrolin ve türevleri, polipiridil metal komplekslerinin sentezinde önemli bir rol oynayan şelat yapıcı ligandlardır. 1,10-Fenantrolin ligandı ve türevlerinin metal-şelat özelliklerinden bioorganik araştırmalarda, analitik kimyada ve preparatif koordinasyon kimyasında yararlanılmaktadır.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 1,10-fenantrolin esaslı bileşiklerin özelliklerinden ve rutenyum kimyasının literatürdeki yerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde deneysel çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, sentezlenen komplekslerin karakterizasyonu ve katalitik özellikleri gösterilmiştir.İlk olarak fenantrolinden (1) başlayarak 1,10-fenanrolin-5,6-dion (2), devamında halka kapatma reaksiyonu ile oluşan benzimidazol türevi 1H-imidazo-[4,5-f][1,10] fenantrolin (3) ve bu ligantın bazik ortamda bütil halojenür ile etkileştirilmesi sonucu mono sübstitüye benzimidazol türevi 1-bütil-1H-imidazo-[4,5-f][1,10] fenantrolin (4), son olarak bütil halojenürle yüksek sıcaklıkta etkileştirilerek 1,3-dialkil-[4,5-f]-1,10-fenantrolin imidazolyum halojenür (5) sentezlendi. Elde edilen ligantlar ve 1,10 phenanthroline [Ru(p-simen)Cl2]2 etkileştirilerek suda çözünebilir katyonik Ru kompleksleri (1a-5a) elde edidi.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with ruthenium complexes derivated from phenanthroline. 1,10-Phenanthroline and its derivatives are ligands chelating which have an important role in synthesis of polypyridyl metal complexes. The metal-chelating properties of the 1,10-phenantroline ligand and its derivatives have been extensively used in bioorganic researches, analytical chemistry and preparative coordination chemistry.This thesis consists of three parts. The first part is a concise rewiew of 1,10- phenanthroline, it?s derivatives and ruthenium chemistry. In part II the experimental details were given. In part III, from ruthenium complexes characterization and catalytic studies were presented.Firstly, starting from phenanthroline (1), 1,10-phenanthroline-5,6-dione (2) was synthesized afterwards benzimidazole derivatives with formed by ring closing process1H-imidazo-[4,5-f][1,10] phenanthroline (3) and as a result of an effect of interaction this ligand with the butyl halide in basic medium mono substituted benzimidazole derivative 1-butyl-1H-imidazo[4,5f][1.10] phenanthroline (4), at last reaction with butyl halides at high temperatures 1,3-dialkyl-[4,5-f]-phenanthroline imidazolium halide (5) was synthesized. By reacting obtained ligands with [Ru (p-cymene)Cl2]2 water soluble Ru complexes (1a-5a)