Türkiye'de jeotermal enerjinin ısıtma amaçlı kullanım potansiyeli ve Afyon şehrinin hava kirliliğinin azaltılmasında jeotermal enerjiden yararlanma imkanları
- Tez No: 29099
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAN ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET İlli If II 1IMW I !?. ? \ Günümüzde ülkemiz genelinde en önemli sorunlardan ikisi eldeki enerji kaynak larının bitmeye yüz tutması ve çevre kirliliğidir. Alternatif enerji kaynaklarının yenilenebi lir olması avantajını göz önüne alarak bu kaynakların araştırılmasına önem verilmiş, kulla nım çalışmalarına öncelik ve hız kazandırılmaya çalışılmıştır. Ülkemizde yenilenebilir ve kullanım potansiyeli yüksek olan jeotermal enerji aramalarına MTA Genel Müdürlüğü 'nün 1961 yılında başladığı çalışmalarla ısıtmaejlığa yönelik 985.204117 MWt enerji potansi yeli elde edilmiştir. Günümüz teknolojisi sayesinde daha önceden karşılaşılan ısıtma sistemlerindeki, kuyulardaki problem tamamen çözülmüş, yüksek bir verimle bu kaynaklardan yararlanıl maya başlanmıştır. Jeotermal kaynak reenjeksiyon yapıldığında çevire için bir artık madde problemini doğurmadığı gibi ısıtma sistemiyle de hava kirliliğine yol açmamaktadır. İşte bu yüzden Jeote£maLEnerJİ,Qeyjec^ Isıtma sisteminin maliyetinin düşük oluşu, sistemin kurulma ve kullanım rahatlığı gibi pekçok olumlu faktör jeotermal enerjinin kullanımını desteklemektedir. Afyon gibi hava kirliliği problemi yüksek ve jeotermal enerji potansiyeline sahip olan yerleşim birimleri öncelikli olmak üzere jeotermal enerji ile bölgesel ısıtma çalışmala rına hız verilerek jeotermal enerjiden yararlanma imkanları arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
.f SIJMMARY General problems are knovvfias consuming of energy source and environment pollution in our country. it has been thought that some source alternative energy could be renevvable there fore they were mainly tried to use. Geothermal energy which were renevvable and highly potential were searched for heating by General Directorate of Mineral Research and Exploration untü 1961 in Türkiye then they have had 985.204117 MWt of energy from geothermal source. Early problems of exploratory which well were at the heating system, were completely passed vvith high efficient by using geothermal source wiîh new tecnology. After reinjection, geothermal sources don't made a problem as a vvasting material ör an air pollution. There fore using geothermal energy is useful for environment. Cost of establishing and/or using of this method is more less tnan the others and it has many more positive avantages. it must be servicabled and supported to use for local heating system for some place which have air pollution problem and geothermal energy as Afyon city.