Calculation of propagation under static and dynamic load in lamellar graphite cast iron
- Tez No: 29100
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
tii ÖZET Lamel grafitli dökme demirler oldukça yaygın olarak kullanılan bir endüstriyel malzemedir. Yüksek iletim katsayısı, düşük Young Modülü, düşük fiat. v.b özellikler' yaygın olarak kullanımında önemli rol oynamaktadır. Dişli kutuları.. pompa gövdeleri, makina gövdeleri, ve eksoz manif oldlari, motor silindir gömlekleri, tav fırın ekipmanları gibi ısıl yüklemenin daha önemli olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, malzeme bünyesinde bulunan lamel grafitlerin çatlak gibi davrandığı gözönüne alınaı-ak stabil çatlak büyüme parametreleri dinamik eğme deneyi ile bulunmuştur. Çıkan sonuçlar statik eğme deneyi sonuçları ile karsılastırılmıstır. Gerilme Şiddet faktörü, dört nokta eğme deneyi ile bulunmuştur. Çalışmanın sonunda termal yorulmaya maruz parçalarda çatlak ilerleme hızı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ii THESIS ABSTRACT Lamellae graphite cast. iron is widely used as industrial mat.erial.lt. has some properties which are the higher thermal conductivity, the lower Young's Modulus. and the lower cost etc.Because of its such properties, it is used as many types of ge^tr housings, steam turbine housings. pump housings. machine parts working at elevated temperature such as exhaust manifolds, cylinder cover, steam turbine housings.electrical equipment, etc. In this study, the stable fracture growth parameters are evaluated by help of the dynamic bending test for lamellar graphite cast iron.The obtained results are compared with result of the static loading test.The stress intensity factor is determined experimentally.A four-point slow bend K ^ test is used for calculation.At the end of the study, due to thermal fatigue of the material the crack propagation rate is calculated.