District heating of turgutlu region by geothermal resources
  1. Tez No: 29098
  2. Yazar: GÜNİZ GACANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇETİN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu fizibilite çalışmasının amacı Turgutlu ilinin mevcur jeotermal enerji ile konutlarınn, seralarının ve kaplıca binalarının merkezi sistem ile ısıtılmasıdır. Burada amaç doğal bir. kaynak olan Urganlı. jeothermal enerji kaynağının kullanılmasıdır. Eğer bu merkezi ısıtma projesi uygulanırsa, Turgutlu'nun ısıtma için yılda harcadığı parayı %20 oranında azaltacaktır. Aynı zamanda hava kirliliğini büyük oranda önleyecektir. Eğer bu fizibilite çalışması uygulamaya konacak olursa daha geniş kapsamlı bir çalışma yapılmasını öneririz. ıı-
Özet (Çeviri)
Mott ABSTRACT This is a report on a prefeasibilty study of using geothermal energy for region heating and industrial applications greenhouse installations and thermal spring building in the city of Turgutlu. Main enphasis was laid on the use of the effluent water from the Urganh power plant as an energy source; The study concludes that the heating cost in Turgutlu would decrease by 20 %, if the district heating project is implemented. Besides, it would reduce the air pollution. It is therefore recommended to embark on a full scale feasibility study to verify the results. i -