Semi-synthetic studies on Cephalaria lycica and Cephalaria cilicica species
Cephalaria lycica ve cephalaria cilicica bitkileri üzerinde semi-sentetik çalışmalar
- Tez No: 291007
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA KIRMIZIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ülkemize endemik Cephalaria lycica ve Cephalaria cilicica (Dipsacaceae) bitkilerinin, daha önce grubumuz tarafından elde edilip yapısı belirlenen triterpen glikozitlerin asidik hidrolizleri gerçekleştirildi. Asidik hidroliz işlemleri sonrasında oleanane ve hederagenin yapıda iki farklı triterpenik bileşik elde edildi.Elde edilen oleanane iskeletinde bulunan fonksiyonel gruplar üzerinde hidroksilasyon, iyodo-lakton, ester, indirgeme, nitril ve azid oluşumu gibi semi-sentetik reaksiyonlar yapıldı. Elde edilen diğer aglikon olan hederagenin bileşiği üzerinde de benzer yollarla ester oluşumu ve indirgeme reaksiyonları gerçekleştirildi.Çalışılan iki bitkiden elde edilen aglikonlardan oleanane bileşiği için 9, hederagenin bileşiği için ise 3 olmak üzere toplam 12 türevlendirme reaksiyonu gerçekleştirildi. Tüm bileşiklerin yapıları çeşitli kromatografik (CC, TLC) ve spektroskopik (1D-, 2D-NMR) yöntemler kullanılarak belirlendi.Yapılan türevlerden hederagenin ara ürünü olan hederagenin anhidrit ile oleanane kullanılarak borandimetilsülfür reaktifi ile elde edilen indirgeme ürünü olan oleanolik alkol ilk kez elde edildi ve tanımlandı.
Özet (Çeviri)
In this study triterpene glycosides of two endemic Cephalaria species, Cephalaria lycica and Cephalaria cilicica (Dipsacaceae) were hydrolyzed, which were isolated and structurally determined by our research group previously. After the acidic hydrolysis process, oleanane and hederagenin type triterpenic compounds were obtained.Semi-synthetic studies were performed by hydroxylation, iodo-lactone, esterification, nitrile and azide formation reactions on the functional groups of oleanane skeleton. In a similar way, esterification and reduction reactions were performed on hederagenin structure.The aglycones which were obtained from two Cephalaria species and nine derivatives of oleanane and three derivatives of hederagenin, totally 12 derivatization reactions were performed. The purification and structure determination of all compounds were exhibited by chromatographic (CC, TLC) and spectroscopic (1D-, 2D-NMR) methods, respectively.This is the first report for the intermediate form of hederagenin which is named hederagenin anhydride and the reduction product of oleanolic acid (Oleanolic alcohol) using Boran-dimethylsulphid for literature.