Axisymmetric solidification around a coolant-carrying turbe : conjugate problem
  1. Tez No: 29101
  2. Yazar: AYTUNÇ EREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT TOKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
-11 ÖZET Gizli ısı enerjisi depolama sistemlerinde kullanılan metodlardan birisi, borularının faz değişim malzemesi içine yerleştirilmeleri ve akışkanın bu borular yoluyla geçirilmesidir. Faz değişim malzemesinin erimesi veya katılaşması akışkanın giriş sıcaklığına bağlı olan boru yüzey sıcaklığına göre değişmektedir. Diğer taraftan akışkan ve borunun yüzey sıcaklığı akış boyunca değişmektedir. Faz değişim malzemesindeki sıcaklık dağılımı ve iki boyutlu katı sı vı ara yüzey konumunun bilinmemesi problemin diğer zorluğunu ortaya koymaktadır. Tüm bu bilinmeyenler birbirlerine bağlı olduklarından, tüm denklemlerin aynı anda çözülmesi gereklidir. Bu çalışmada, boru etrafında iki boyutlu faz değişimi teorik olarak analız edilmiştir. Aksiyel hız için verilen analitik çözüm boru için radyal hızları bulmak için kullanıldı ve enerji denklemleri akışkan, boru ve faz değişim malzemesi için aynı anda sonlu farklar metodu ile çözüldü. Analizde,“Temperature Based Fixed Grid”metodu kontrol hacmi yaklaşımı ile kullanıldı. Sonuçlar SIMPLE algoritması ile elde edilen diğer bir çalışma ile karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçların uyumu tatminkar bulundu.
Özet (Çeviri)
-ı- ABSTRACT In one of the methods used in Latent Heat Thermal Energy Storage Systems, the pipes are embedded to a phase change material and a fluid is passed through the pipes. The melting or solidification of the phase change material is ensured by the condition created on the pipe wall depending on the inlet temperature of the fluid. Therefore the fluid and pipe wall temperatures change along the flow direction and therefore they are other unknowns of the problem in addition to the two dimensional solid-liquid interface profile and temperature distribution inside the phase change material. Since all the unknowns are depending on each other, the governing equations should be solved simultaneously. In this study, two dimensional phase change around a pipe is analysed, theoretically. The analytical solution given for axial velocity in a pipe is used to obtain the radial velocity component and then the energy equations for fluid, pipe wall and phase change material are solved simultaneously by using a finite difference scheme. The temperature based fixed grid method with control volume approach is used in the analyses. The results are composed with those obtained in a prior work in which the SIMPLE algorithm is used. The agreement of the results are found satisfactorily.