Thaumetopoea pityocampa (Lepidoptera, Thaumetopoeidae) populasyonlarında kromozom analizi
Chromosome analysis of Thaumetopoea pityocampa (Lepidoptera, Thaumetopoeidae) populations
- Tez No: 291021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN ALPAGUT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tezde İzmir ili çevresinden elde edilen Thaumetopoea pityocampa türünün mitotik kromozom özellikleri ilk kez çalışılmıştır. Mitotik metafaz kromozom preparatları, I., II. ve III. dönem larvaların barsak epitelinden ve embriyonik hücrelerden hazırlanmış ve ağırlıklı olarak Giemsa boyama tekniğiyle incelenmiştir. Çeşitli hipotonik solüsyon uygulamalarının kromozom görünümleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca küçük ve holosentrik kromozomların ışık mikroskobu preparasyonu için nispeten yüksek rezolüsyona sahip ve embriyonik hücrelere başarıyla uygulanabilen yeni bir yöntem sunulmuştur.T. pityocampa türü çok sayıda ve küçük kromozomlara sahiptir. İncelenen hücrelerde kromozom sayısının varyasyon gösterdiği ve türün kromozom sayısının n= 24-28 olduğu tespit edilmiştir. Kromozomların belirgin bir primer boğuma (sentromer) sahip olmaması T. pityocampa kromozomlarının Lepidopiterler için tipik holokinetik yapıya sahip olduğunu düşündürmektedir. Türün, larvalarının barsak epiteli ve embriyonik hücrelerinde poliploidi belirlenmiştir. Özellikle yüksek seviyede poliploid nukleuslarda W cinsiyet kromatinin varlığı açıkça gözlenmiş ve T. pityocampa türünün ZZ/ZW cinsiyet belirleme sistemine sahip olabileceği düşünülmüştür. Boyları dereceli olarak azalma gösteren mitotik kromozomların 1.2-3.2 µ uzunluğunda oldukları belirlenmiştir. T. pityocampa kromozomlarının holokinetik ve küçük olmasının, bireysel kromozomların tanımlanmasında standart sitogenetik metodların kullanılmasını zorlaştırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the general features of mitotic chromosomes of Thaumetopoea pityocampa were studied for the first time. Mitotic metaphase chromosomes of T. pityocampa were obtained from Ist, IInd and IIIrd instar larvae intestinal and embryonic cells and stained with Giemsa. The effects of various hypotonic solution treatments on the chromosome appearance were investigated. A new method for small and holocentric chromosome preparation for light microcopy which have relatively high resolution and successfully applicable to embryonic cells were also presented.T. pityocampa have numerous and small chromosomes. Variations in chromosome numbers of cells were observed. The haploid chromosome number in T. pityocampa was 24-28. Because, chromosomes lack a distinct primary constriction (the centromere), T. pityocampa chromosomes considered that have holokinetic structure typical of Lepidoptera. Some cells were polyploid in larvae intestine and embryo. The W chromatin body was especially conspicuous in highly polyploid nuclei and it was considered that T. pityocampa may have a ZZ/ZW sex determination system. Mitotic chromosomes were 1.2-3.2 µ in length and a gradual decrease in chromosome size was determined. The small size and holokinetic nature of T. pityocampa chromosomes inhibited identification of individual chromosomes by standard cytogenetic methods.