Si detektörün iç dönüşüm elektronları için enerji ayırma gücünün artırılması ve detektör cevabı simülasyonu
Enhancement of energy resolution of Si detector for internal conversion electron and detector response simulation
  1. Tez No: 291027
  2. Yazar: AYŞE ELÇİBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında 133Ba ve 207Bi'den yayımlanan, sırasıyla, 240 keV, 320keV, 349 keV ve 487 keV, 554 keV, 976 keV enerjili iç dönüşüm elektronlarının, Siyüzey engelli ve bor katkılı Si detektörlü spektrometreden alınan spektrumlarınıniyileştirilmeye çalışıldı ve detektörün enerji ayırma gücünü artırmak için PSDyöntemi kullanıldı. Bu yöntemle, iç dönüşüm elektronları spekturumunun, yükselmezamanı farklı olan X- ışınları ve elektronik gürültü spektrumlarından ayrılmasısağlanmıştır. Ayrıca Si yarıiletken detektörün iç dönüşüm elektronları için verdiğienerji spektrumları GEANT4 simülasyonu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, enhancement of spectra, of taken from spectroscopy with Sisurface barrier and bor implemented Si detector, of internal conversion electronsemitted from 133Ba and 207Bi, respectively, with 240 keV, 320 keV, 349 keV and 487keV, 554 keV, 976 keV energies is studied and to enhace energy resolution ofdetector PSD method is used. By this method, differentiation of internal conversionspectrum from, which have different rise time, electonic noise and X-rays spectrum isprovided. Also, for internal conversion electrons, response of energy spectrum of Sisurface barrier detector is analysed in GEANT4 simulations.