Bitki gelişimini arttıran Bacillus subtilis str. 66/3 ve Pseudomonas putida str. 18/1k 'nın biyogübre formulasyonlarının geliştirilmesi ve performansları üzerinde araştırmalar
Studies on the production of Bacillus subtilis str. 66/3 and Pseudomonas putida str. 18/1k biofertilizers and their performance
- Tez No: 291028
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET VARDAR SUKAN, PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, serada sebze yetiştiriciliğinde bitki gelişimi ve verim açısından başarılı sonuçlar vermiş olan Pseudomonas putida strain 18/1K ve Bacillus subtilis strain 66/3 PGPR izolatlarının biyogübre formulasyonları üretilmiştir. Formulasyonlarda, topraksız tarım seralarında yaygın olarak kullanılan substratlardan perlit, zeolit ve kokopit taşıyıcı olarak kullanılmış ayrıca kök bakterilerinin aljinat boncuklarıyla enkapsülasyonu gerçekleştirilmiştir. Farklı teknikler kullanılarak üretilen biyogübre formulasyonlarının substrat üzerinden tespit edilen canlılık değerleri genel olarak 109 cfu/gr düzeyinde seyretmiştir. Aljinat boncuklarından elde edilen canlılık 107 cfu/gr olmuştur. Substratlar üzerinde tutunan bakteriyel kolonilerin varlığı ve tutunma davranışları, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile görüntülenmiş ve formulasyonların canlılık performansını destekler nitelikte görüntüler elde edilmiştir. Biyogübre formulasyonlarının sulama şartlarında performansının belirlenebilmesi için in vitro ve in vivo sulama simulasyonu testleri yapılmış, bu testlerde, substratlar üzerindeki canlılığın başarıyla korunduğu, ayrıca serada bitkilerle yürütülen denemede kök bölgesindeki kolonizasyonun tüm preparatlar için 106 cfu/gr değerine ulaştığı saptanmıştır. Biyogübre formulasyonlarının pratiğe aktarılması aşamasında önemli bir nokta olan raf ömrü çalışmaları yapılmış ve formulasyonlar 90. günde, 105-106 cfu/gr canlılık düzeyini koruyarak başarı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Two isolates of PGPR, Pseudomonas putida str. 18/1K and Bacillus spp. strain 66/3 which were proven to stimulate growth promotion in perivious researches were included in this study to produce biofertilizers In lab-scale using soilless culture substrates, perlite, zeolite and cocopeat. Additionally PGPR were formulated using alginate beads. Promising results for viability of bacteria on the substrates were observed. For both PGPR strains, bacterial colonization on the thhree substrates were 109 cfu/g and viability observed from the alginate beads were 107 cfu/g. PGPR were screened for their existence on the surface with Scanning Electron Microscobe (SEM). SEM images proved the exsitance of the two PGPR on the surface of the substrates after filtering. Irrigation simulations in vitro and in vivo were carried out and the colonization of the both PGPR strains on the Rhizosphere found to be 106 cfu/g root which is reported to enough for growth stimoulation in plants. The bifofertilizers were tested for the shelf life viability performance in two different storage conditions. In the 90th day the viability was around 105-106 cfu/g which is acceptable. The results of the study are promising for the future prospects for the agricultural production in Turkey.