Ege bölgesinde yaşayan Blanus strauchi (Bedriaga, 1884) (Amphisbaenia: Blanidae) populasyonları üzerinde morfolojik bir araştırma
A morphological investigation on Blanus strauchi (Bedriaga, 1884) (Amphisbaenia: Blanidae) populations living in Aegean region, Turkey
- Tez No: 291031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇER AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Blanus strauchi'ninEge Bölgesinde yaşayan populasyonları morfolojik açıdan değerlendirilmiştir. Ege Bölgesinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda toplanan yeni örnekler ve müze örnekleri ile beraber toplamda 153 örnek incelenmiştir.Analiz için örnekler İzmir, Aydın, Denizli, Muğla ve Fethiye olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. Bu gruplardan Fethiye populasyonları diğer populasyonlardan özellikle infralabial plak sayısı ve prekloakal porlarin sayısı ve ventral medianda temas durumlarına göre ayrılmaktadır. Buna göre Fethiye haricinde Ege Bölgesinde Blanus s. strauchi, Fethiye civarında ise Blanus s. bedriagae alttürü yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, We examined populations of Blanus strauchi populations living in Aegean Region (Turkey). Totally 153 specimens with new material that collected from field working and museum specimens were investigated.For analysis, specimens are separeted 5 groups as İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Fethiye. In these groups, Fethiye populations are isolated in terms of infralabialia, precloacal pores and status of precloacal pores in ventral median line. Accordingly, populations in Aegean Region, except Fethiye should be named as Blanus s. strauchi, Fethiye populations should be named as Blanus s. bedriagae