Farklı bitki ekstraktlarının su ürünleri işletme hijyenindeki etkilerinin incelenmesi
The effects of different plant extrects studying hygienic quality in the fish processing factory
  1. Tez No: 291030
  2. Yazar: ATİFE TUBA BEKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tezde antimikrobiyal etkiye sahip üç farklı bitki ekstraktı (nane, kekik, karanfil) kullanılmıştır. Disk Difüzyon Yöntemi ile mikroorganizmaların oluşturduğu zon çapları belirlenmiştir. Çıkan sonuçlar üzerinden Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu Yöntemi (MIC) kullanılarak bitki ekstraktlarının minimum ve maksimum değerleri hesaplanmış, işletmede dört farklı alanda uygulanarak işletme hijyeninin kalitesi üzerine etkisi araştırılmıştır.Ürünün işletmeye girişinden çıkışına kadar olan süreçte hijyenik kalite önem taşımaktadır. İşletme hijyeninde kullanılan kimyasalların maliyetli oluşu, uygulama sonrasında kalıntı oluşturarak insan sağlığını tehdit etmesi işletme sahipleri ve yetkili kişileri zarar vermeyen, doğal ve düşük maliyetli ürün arayışına itmiştir. Çalışmanın önemi bu noktada belli olmaktadır. Kullanılan bitki ekstraktlarının düşük maliyetli olması, kolay temin edilebilmesi ve en önemlisi insan sağlığına zarar vermemesi dikkatleri üzerinde toplamaktadır.
Özet (Çeviri)
Three differrent plant extrac (mentha, herba origani, cloves) with antimicrobial effect were used in this thesis. The zone diameters of microorganisms limited by disc diffusion method. The plant extract minimum and maximum consantration calculated with minimum inhibition consantration method. This min and max consantration applied to four different places in fish processing factory for business impact on the quality of hygiene.Hygienic quality of the product is important in the process from beginning to end operation. The chemicals used in the hygiene of business administration are costly. This chemicals creat residue after application and threaten human health so business owners and authorized persons explore natural, low cost and non destructive subtance. The importance of the study is certain at this point. Plant extract used in this study The use of low-cost plant extract can be obtained easily and it is important not to damage human health thus plant extract drawed attention.