Belirli koşulları sağlayan türevli ve geneleştirilmiş türevli asal (yarıasal) halkalar
Prime (semiprime) rings with derivations and generalized derivations satisfying certain conditions
  1. Tez No: 291035
  2. Yazar: EZGİ NİHAN ZEREYALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış ve ikinci bölümde bu tezin anlaşılmasında kolaylık sağlayacak bazı temel tanım, teorem ve özelliklere yer verilmiştir. Ayrıca halkalarda türev ve genelleştirilmiş türevler tanımlanarak günümüze kadar bu konularda yapılmış olan bazı çalışmaların kısa bir özeti verilmiştir.Üçüncü bölümde türevli asal halkalarda sıfırlayan koşulları üzerinde durulmuştur. İlk olarak bu konuyla ilgili Engel koşulları incelenmiş daha sonra bu çalışmanın çoklu doğrusal polinomlara genelleştirilmesi olan diğer bir çalışma ele alınmıştır.Dördüncü bölümde ise genelleştirilmiş türevli asal halkalarda sıfırlayan koşuları incelenmiş ve bu konuyla ilgili de iki çalışma ele alınmıştır.Son bölümde ise asal ve yarı asal halkalarda çoklu doğrusal polinomlar üzerinde nilpotent ve tersinir değerli genelleştirilmiş türevler incelenerek, halkanın yapısı karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists meanly of five chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and in the second chapter, some basic definitions, theorems and properties are given for easy understanding of the thesis. Furthermore, by defining derivation and generalized derivation, a short summary of some works has been done so far is given.In third section, annihilator conditions of derivations is considered for prime rings. Firstly, Engel conditions about this subject are considered, and later a generalization to multilinear polynomials of this study is handled.In the fourth section, annihilator conditions on prime rings with generalized derivations is studied and two works are undertaken.In the last section, generalized derivations with nilpotent or invertible valued on multilinear polynomials in prime and semiprime rings are studied and then structure of the ring is characterized.