Güneydoğu Anadolu akrep (Arachnida, Scorpiones) faunası: Sistematiği ve zooocoğrafyası
Scorpion (Arachnida, Scorpiones) fauna of Souteastern Anadolu: Systematic and zoogeography
- Tez No: 291036
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi akrep faunası araştırılmış, 3 familyaya ait 9 cins içinde yer alan 9 tür ve 2 alttür belirlenmiştir.İncelenen örnekler 01.04.2006-20.08.2010 tarihleri arasında Güneydoğu Anadolu ve çevresindeki illerden toplanmıştır. Arazi çalışmaları sonucunda 265 lokaliteden 1316 örnek toplanmıştır.Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerde örnekler toplanmış ve tespit edilen türlerin zoocoğrafik yayılışlarının gözlenmesi açısından da bu illerin çevresindeki illerde de arazi çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca daha önceki tarihlerde toplanmış olan müze materyalleri de değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; Androctonus crassicauda (Olivier, 1807), Butachus macrocentrus (Ehrenberg, 1828), Compsobuthus matthiesseni (Birula, 1905), Hottentotta saulcyi (Simon, 1880), Leiurus abdullahbayrami Yağmur, Koç & Kunt, 2009, Mesobuthus eupeus eupeus (C. L. Koch, 1839), Mesobuthus eupeus phillipsii (Pocock, 1889), Mesobuthus nigrocinctus Ehrenberg, 1828 (Buthidae), Calchas birulai Fet, Soleglad & Kova?ík, 2009, Iurus asiaticus Birula, 1903 (Iurdae), Scorpio maurus Linnaeus, 1758 (Scorpionidae) türlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yayılış gösterdiği tespit edilmiştir.Toplanan örneklerden Leiurus abdullahbayrami Yağmur et al., 2009 yeni bir tür olarak değerlendirilmiş ve deskripsyonu yapılmıştır. Mesobuthus eupeus phillipsii alttürü Türkiye'den, Iurus asiaticus türü ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden ilk kez kaydedilmiştir.Bu çalışmada, belirlenen türlere ait sistematik ve faunistik bilgiler belirtilmiş, ayrıca ekolojik ve biyolojik notlar da eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, scorpion fauna of Southeastern Anatolia Region of Turkey was studied and 9 species, 2 subspecies in 9 genera belonging to 3 families were recorded.Examined specimens were collected between 01.04.2006-20.08.2010 from Southeastern Anatolia Region and surrounding provinces. As result of field trips 1316 specimens were collected from 265 localities.Specimens were collected at the provinces located in Southeastern Anatolia Region and in the context of observing zoogoegraphical distribution of determined species field trips were made to neighbouring provinces. Besides, some museum materials which were previously collected were used. At the end of the studies; it was determined that Androctonus crassicauda (Olivier, 1807), Butachus macrocentrus (Ehrenberg, 1828), Compsobuthus matthiesseni (Birula, 1905), Hottentotta saulcyi (Simon, 1880), Leiurus abdullahbayrami Yağmur, Koç & Kunt, 2009, Mesobuthus eupeus eupeus (C. L. Koch, 1839), Mesobuthus eupeus phillipsii (Pocock, 1889), Mesobuthus nigrocinctus Ehrenberg, 1828 (Buthidae), Calchas birulai Fet, Soleglad & Kova?ík, 2009, Iurus asiaticus Birula, 1903 (Iurdae), Scorpio maurus Linnaeus, 1758 (Scorpionidae) species distributed in Southeastestern Anatolia Region of Turkey.Among these, Leiurus abdullahbayrami Yağmur et al. 2009 were determined as a new species and its description was carried out. Mesobuthus eupeus phillipsii subspecies are the record for Turkey for the first time; Iurus asiaticus species are the record for Southeastern Anatolia Region of Turkey for the first time.In this study, the systematic and faunistic information of determined species were cited, besides ecological and biological notes were attached.