İzmir ili için biyoklimatik konfora sahip bölgelerin tespiti ve mevcut bina stokunu temsil eden model bir bina için etkilerinin araştırılması
A research on determining regions having bioclimatic comfort and analyzing the effects on a model building representing the existing build stock in Izmir province
  1. Tez No: 291037
  2. Yazar: ÖZER KESTANE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Science and Technology, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Günümüzde teknolojik tüm çabalar insanoğluna daha konforlu bir yaşam sunmaya odaklanmıştır. Bu çaba içinde mimar ve mühendisler de yer almaktadır. İnsanın kendisini en sağlıklı ve en dinamik hissettiği iklim koşullarından oluşan biyoklimatik konfora sahip ortamın yaratılması bilim adamlarının önem verdiği bir konudur. Bu çalışma da bu konuda hizmet etmektedir.Çalışmada İzmir ilinde yer alan mevcut binaların biyoklimatik konfor açısından durumu incelenmiştir. İzmir ilindeki binaları temsil eden bir model bina belirlenmiştir. Model bina ile ilgili ısıtma ve soğutma yükü hesapları yapılmış ve model binanın yalıtım maliyetleri hesaplanmıştır.Çalışmanın sonraki aşamasında ise Kriking yöntemi kullanılarak İzmir ilindeki binaların, hissedilen sıcaklık ve yerleşim alanlarının durumu analiz edilmiştir.Sonuç olarak biyoklimatik konfor açısından İzmir'de en uygun yerleşim alanları belirlemiş, yalıtım maliyetleri belirlenerek bu durumda hem bina sahiplerinin hem de toplumun kazancı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s world all technological efforts are used to make human life more comfortable. Architects and engineers take part in these efforts. Scientists attack importance to creating bioclimatic environments with appropriate climatic conditions where people feel healthy and dynamic. This is the main focus of the study.In the study, buildings in İzmir province are examined from bioclimatic comfort standpoint. Also characteristics of a sample building representing the buildings in İzmir province have been determined. Heating and cooling loads of this model building and insulation cost have been calculated.In this study, wind chill temperature of the buildings and residential areas has also been analyzed by using Kriking method.As a result bioclimaticly best residential areas have been determined and the possible returns for residents and for the society have been calculated.