Synthesis and properties of benzimidazol salts bearing coumarin
Kumarin içeren benzimidazol tuzlarının sentezi ve özellikleri
- Tez No: 291044
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez N-3 atomuna ?CH2- yoluyla bağlı kumarin türevlerini içeren NHC öncüleri ve NHC-Ag komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve özelliklerini kapsamaktadır. Bazı kumarinlerin güçlü floresans özelliği ve kumarin yapısındaki lakton halkasının (suda çözünebilir yapıları oluşturmak için kolayca hidrolize olabilir) varlığı bu bileşiği önemli kılar.Üç kısımdan oluşan bu tez kumarin içeren 1,3-disübstitüye benzimidazolyum ve imidazolyum klorürler ve bunların gümüş komplekslerinin sentezi ve özellikleriyle ilgilidir. Birinci bölüm benzimidazol, kumarin ve NHC'lere ait temel bilgiler, önemi ve kullanımları hakkında kısa bir derlemedir. İkinci bölümde deneysel veriler ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır. Üçüncü bölüm kumarin içeren 1,3-disübstitüye benzimidazolyum ve imidazolyum tuzlarının ve gümüş komplekslerinin sentezi, yapı aydınlatılması ve floresans özelliklerinin incelenmesini kapsamaktadır.Bu çalışmada seri halinde azot atomuna bağlı kumarinli benzimidazolyum, imidazolyum tuzları ve gümüş kompleksleri sentezlenmiştir. Yeni bileşikler şemada gösterildiği şekilde sentezlenmiştir. İlk basamakta, Pechmann metoduyla 4-klorometil kumarin türevleri (a-c) sentezlenmiştir. İkinci basamakta, bu kumarin türevleri N-alkil benzimidazol (I-III) ve 1-metil imidazolü kuaternize etmek için kullanılmıştır. Son basamakta, simetrik olmayan diazolyum tuzları (1-3 and 7), NHC-Ag komplekslerini elde etmek için Ag2O ile muamele edilmiştir.4-Klorometil-6,8-dimetil kumarinden (a) türeyen tuzlardan beklenen NHC-Ag kompleksleri (4a-6a ve 8a) oda sıcaklığında yüksek verimle elde edilirken benzen halkasında fenolik ?OH içeren tuzlardan beklenen NHC-Ag kompleksleri elde edilememiştir. Tüm yeni bilşikler IR ve NMR spektroskopisiyle karakterize edilmiştir. Ayrıca absorbsiyon ve emisyon verileri değerlendirilmiştir.Kompleks 8a'daki lakton halkası sulu KOH çözeltisi ile muamele edilmiştir. Oluşan hidroliz ürünü başlangıç NHC-Ag kompleksine (8a) yüksek verimle tekrar dönüşebilmektedir. Bu tersinirlik, bazik şartlarda gerçekleşen katalitik reaksiyonlarda kullanılan homojen katalizörlerin geri kazanımı veya tekrar kullanılabilirliği için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis describes the synthesis, characterization and properties of N-heterocyclic carbene (NHC) precursors (1-3 and 7) and NHC-Ag complexes (4a-6a and 8a) in which coumarin derivatives are linked to N-3 atom through -CH2- entity.Strong fluorence of some coumarins and the presence of lactone moiety (readily hydrolyze to give water-soluble species) in the coumarin structure make it a valuable candidate.The thesis divided into three main parts: The first part is a concise review about benzimidazoles, coumarins and NHC?s with their importance and usage. In part two the experimental details were given. Part three covers the synthesis, characterization, emission and absorbsiton properties of 1,3-disubstituted benzimidazolium and imidazolium salts and their silver complexes including coumarin.In this study, series of 1,3-disubstituted benzimidazoluim salts and their silver complexes which contains coumarin on nitrogen atom were synthesized. The synthesis of the new compounds was perfomed according to the pathways shown in the Scheme below. In the first step, 4-chloromethyleted coumarins (a-c) were synthesized by Pechmann method. In the second step they were used to quaternize N-alkylated benzimidazoles (I-III) and 1-methylimidazole. In the last step the unsymmetrical diazolium salts (1-3 and 7) were treated with Ag2O to obtain NHC-Ag complexes.The salts derived from 4-chloromethyl-6,8-dimethylcoumarin (a), afforded the expected NHC-Ag complexes (4a-6a and 8a) in high yield at RT. Whereas the salts containing phenolic OH on the benzene ring failed. All new compounds have been fully characterized by IR and multinuclei NMR spectroscopy. Their absorption and emission data were also evaluated.The lactone ring of complex 8a was found to be viable to aqueous KOH. The hydrolysis product can be converted to the starting NHC-Ag complex (8a) in almost quantitative yield. This reversibility may be very useful for the recovery/or recycling of homogeneous catalysts in catalytic reactions taking place in basic conditions.