İzmir körfezinin farklı bölgelerinde avlanan bazı demersal balık türlerinin kimyasal değişimlerinin mevsimsel olarak araştırılması
Investigation of chemical seasonal changes about in demersal some species fish in catch of the gulf of Izmir
  1. Tez No: 291045
  2. Yazar: SEMRA AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR EGEMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Balıklarda kalite kavramı genellikle dış görünüş ,tazelik ve bozulma derecesi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle insan sağlığı güvenliği açısından ,balık etindeki zararlı parazitler ve kimyasal içerikler çok büyük önem taşımaktadır. Deniz ürünlerindeki bu değerlerin saptanması için başvurulan kimyasal metotlar kantitatif olarak hassas değerlendirmelere özelliklerine sahip metotlardır. Böylece uygulanan objektif metotlar, ürünün kimyasal kompozisyondaki parametrelerin (*) değerlerindeki değişimlerin incelenmesine olanak sağlamaktadır.(*) Örneğin rutubet toplam kül, pH, toplam yağ, toplam protein, ekstrakte edilen yağda asitlik ve ekstrakte edilen yağın kırılma indisi gibi.Kimyasal kompozisyon çalışmaları iki değişik balık türü için yapılmıştır. Bu çalışmalar İzmir körfezinde (Ege Denizi); avlanan iki balık türünde; dil balığı (Solea solea Linnaeus, 1758) ve barbun balığı (Mullus barbatus, Linnaeus, 1758)' nın balık etinin kimyasal içeriğindeki değişiklerin mevsimsel olarak değerlendirilmesidir. Çalışmanın sonucunda; balık etinin kantitatif özellikleri ve mevsimsel değişiklikleri arasında ilişki olmadığı tanımlanmıştır. Balık türlerinde 2007 ve 2008 yılları arasında küçük kimyasal değişimler izlenmiştir.Araştırmanın sonucunda, balık etlerinde, nem, kül, protein, ekstrakte edilen yağ miktarı, ekstrakte edilen yağda asitlik (oleik asit cinsinden) ve kırılma indisi gibi kimyasal parametrelerde küçük kimyasal değişimler izlenmiş olup istatiksel açıdan fark olmadığı saptanmıştır. Bu sonuçlar, mevsimsel değişimlerinin, bu iki tür balık etinin kimyasal kompozisyonunu etkilemediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Investigation on chemical changes of some demersal fish species catching in İzmir gulf. Concept of quality of fish is usually the external appearance, freshness, and is defined as the degree of deterioration. Especially for the safety of human health, fish, meat and chemical content of harmful interference is of great importance. Marine products referenced chemical methods for the detection of these values as quantitative methods for precise evaluation of the properties. Thus, the objective methods, the chemical composition of the product parameters (*) all the examination of changes in values(*) For example, total ash, moisture, pH, total fat, total protein, extracted from oil, such as acidity and refractive index of the oil extracted.The chemical composition, were analyzed in fish meat from two different species of fish. This investigation of the seasonel changes some chemical contents of solea fish, and barbutus fish during the two year in gulf of İzmir (Agean sea) at the and of study, the result have been descireb in relationship between assessement of fish meat quantitiy seasonal changes. Fish species were observed; minor differences chemical composition, between the year 2007 - 2008 .As a result, fish, meat, moisture, ash, protein, and the amount of oil extracted, the extracted oil acidity (oleic acid) and chemical parameters such as refractive index differences were not statistically small chemical changes are monitored. These results suggest that seasonal changes, reveals that these two species of fish affect the chemical composition of meat.