Ege Üniversitesi Kampüsü, Çiçekli Köyü (Bornova) ve Karabel Ormanı'na (Kemalpaşa) asılan sandık yuvalarda kuluçkaya yatan kuş türlerinin tespiti ve üreme biyolojileri üzerine araştırmalar
Researches on the determination of bird species and their breeding biologies, which prefer to breed in nest boxes in Ege University Campus, Çiçekli village and Karabel forest
  1. Tez No: 291055
  2. Yazar: BURAK ÖZVARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SIKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada yapay sandık yuvaları işgal eden kuş türlerini tespit etmek ve bu türlerin üreme biyolojilerini araştırmak amaçlanmıştır.Bu çalışma 2010 ve 2011 yılı üreme döneminde İzmir il sınırları içinde bulunan, Çiçekli Köyü, Karabel Mesire Alanı, Ege Üniversitesi Kampüsü Fen Fakültesi Yerleşkesi, Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Ege Üniversitesi Rektörlük Bahçesi olmak üzere 5 farklı alanda gerçekleştirilmiştir. 2010 yılında bu alanlarda önceden asılı bulunan 100 adet yuva kontrol edilmiş ve bu bölgelere 2010 yılı üreme dönemi sonunda 93 adet yeni yuva asılmıştır.2010 yılında 100 yuvanın 67'sinin (% 67) ve 2011 yılında 193 adet yuvanın 107'sinin (% 55) işgal edildiği saptanmıştır. Yuvaları 3 farklı familyaya ait 6 farklı kuş türünün işgal ettiği tespit edilmiştir. Bunlar; Paridae familyasından Parus major (Büyük Baştankara), Parus caeruleus (Mavi Baştankara) ve Parus ater (Çam Baştankarası), Sittidae familyasından Sitta krueperi (Anadolu Sıvacısı) ve Passeridae familyasından Passer montanus (Ağaç Serçesi) ile Passer domesticus (Serçe)'tur. 2010 yılında işgal edilen yuvaların 38'ni (%56,71) Passer montanus ve/veya Passer domesticus, 27'sini (%40,30) Parus major ve 2'sini (%2,98) Sitta krueperi kullanmıştır. 2011 yılı üreme döneminde işgal edilen yuvaların 59'nu (%55,14) Parus major, 23'nü (%21,49) Passer montanus, 11'nin (%10,28) Sitta krueperi, 10'nunu (%9,34) Parus caeruleus, 3'ünü (%2,8) Passer domesticus ve 1'ni (%0,93) Parus ater kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate birds species and their reproductive biologies breeding in artificial nest boxes.The study was carried out in five different locations in Izmir; Çiçekli Village, Karabel Picnic Area, Ege University Campus, Ege University Botanical Garden and Ege University Rectorate Garden. 100 nest boxes were controlled and new 93 nest boxes were placed in vicinity of these areas in the autumn in 2010.In 2010 among 100 nest boxes, 67 (%67) were occupied. In 2011 among 193 nest boxes, 107 (%55) were occupied. The nest boxes were observed to occupied by 6 different bird species belonging to 3 different families. These are Great Tit (Parus major), Blue Tit (Parus caeruleus), Coal Tit (Parus ater) from Paridae, Krüper's Nuthatch (Sitta krueperi) from Sittidae, Eurasian Tree Sparrow (Passer montanus) and House Sparrow (Passer domesticus) from Passeridae. At the end of 2010 breeding season, it was found that, Passer montanus or/and Passer domesticus occupied 38 nest boxes (%56,71), Parus major occupied 27 (%40,30), Sitta krueperi occupied two (%2,98). It was found that Parus major used 59 nest boxes (%55,14), Passer montanus used 23 (%21,49), Sitta krueperi used 11 (%10,28), Parus caeruleus used 10 (%9,34), Passer domesticus used three (%2,8) and Parus ater used only one (%0,93) in 2011.