Melanogryllus desertus (Pallas, 1771) (Orthoptera: Gryllidae)'ta Azadirachtin'in yumurta verimi üzerine etkileri
The effects Of Azadirachtin on Melanogryllus desertus (Pallas, 1771) (Orthoptera: Gryllidae) egg efficiency
- Tez No: 291062
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda kimyasal pestisitlere alternatif oluşturmak amacıyla bazı bitki ekstraktlarının, zararlıların mücadelesinde kullanımı önem kazanmıştır. Bu çalışmada, Azadirachta indica A. Juss bitkisinden elde edilmiş Neemix preparatının laboratuar koşullarında (sıcaklık: 28±2 0C; bağıl nem: %45-50; fotoperiyot: 16 saat aydınlık/ 8 saat karanlık) kültürü yapılan Melanogryllus desertus'un yumurta verimine etkileri incelenmiştir.Bu amaçla, bütün deneme gruplarında, azadirachtinin, üç farklı konsantrasyonu (50, 100 ve 250 ppm) besin içerisinde ergin bireylere, 9. ve 8. devre nimflerine verildi.Azadirachtin uygulaması sonucunda en yüksek yumurta sayısı kontrol grubunda elde edilmiş; bunu sırasıyla 50, 100 ve 250 ppm takip etmiştir. Kontrol grubu ve azadirachtinin 50, 100, 250 ppm'lik konsantrasyonlarında yumurtaların açılma oranları sırası ile %84,6, %78, %51,5 ve %32 olarak saptanmıştır. 9. devre nimflerine yapılan uygulanmalarda ise bu oranlar sırası ile %76, %43 ve %25 olarak değişmiştir. Yapılan uygulamalar, 9. devrede deri değiştirme süresini belirgin bir şekilde uzatmış, bazı bireyler tamamen steril hale gelmiştir. Uygulamanın ardından 8. devre nimflerinde ise deri değişiminin gerçekleşmediği ve boyutlarının kontrol grubuna oranla çok daha küçük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, alternative to chemical pesticides, using some plant extracts on the pest conflict become more important. In this study, the Neemix preparate, derived from Azadirachta indica A. Juss plant used on laboratory conditions cultured (temperature: 28±20C, relative humidity: %45-50; photoperiod: 16 hours daylight, 8 hours darkness) Melanogryllus desertus and effects on egg efficiency have been analyzed.For this purpose, in every experiment groups, three different concentrations of azadirachtin (50,100 and 250 ppm) have been given to adult individuals, 9. and 8. stage nymphs in nutrient.As the result of azadirachtin exposure, the highest number of eggs are derived from control group which was followed by 50, 100 and 250 ppm consecutively. The rate of egg split in the control group and the 50, 100 and 250 ppm concentrations are %84,6, %78, %51,5 and %32 consecutively. In the 9. stage nymphs application, the rate of egg split has been changed as %76, %43 and %25. During the 9. stage nymphs applications, the molting time has been extended distinctly and some individuals became infertile. After the application on 8. stage nymphs, the individuals has not molt and it has been observed that they are more smaller than the control group.