Gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792)'nda vagokokkozise karşı etkili antibakteriyel tedavinin belirlenmesi
Determination of effectiveness of antibacterial treatment in rainbow trout against vagococcosis
  1. Tez No: 392030
  2. Yazar: ALPER KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİRE IŞIL DİDİNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss)'larında Vagococcus salmoninarum patojeninin neden olduğu vagokokkozis, ülkemizde görülen ve ekonomik kayıplara neden olan bir bakteriyel hastalıktır. Bu çalışmada, vagokokkozisin antibakteriyel ilaçlarla tedavi seçeneklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 150 g ağırlığındaki gökkuşağı alabalığının kullanıldığı 5 grup oluşturuldu. Tüm gruplardaki balıklar deneysel olarak V. salmoninarum ile enfekte edildi. Bakterinin balıklara enjeksiyonunu takiben, balıkların yemlerine 10 gün süreyle sıvı bitkisel yağ ile eritromisin (100 mg/kg canlı ağırlık/gün), florfenikol (10 mg/kg canlı ağırlık/gün), doksisiklin (20 mg/kg canlı ağırlık/gün) ve amoksisillin (80 mg/kg canlı ağırlık/gün) ilavesi yapıldı. Kontrol grubunun yemlerine sadece bitkisel yağ ilave edildi. Tedavi esnasında ve sonrasında her grupta ölen balıklar kaydedildi ve Trypticase Soy Agar kullanılarak bakteriyel incelemeler yapıldı. Deneme sonunda, tüm gruplardaki klinik bulgular, ölüm oranları ve balıklardan etkenin reizolasyon yüzdeleri dikkate alındığında, eritromisin ve amoksisillinin tedavi için yeterli etkinlik göstermedikleri görülmüştür. Florfenikol ve doksisiklin kullanımının vagokokkozis hastalığının tedavisinde etkili olduğu ve öncelikli olarak tercih edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vagococcosis caused Vagococcus salmoninarum in rainbowtrout (Oncorhynchus mykiss) in seen in ourcountryand it is a disease that causes economic losses. This study aimed to determine the choice of treatment of vagococcosis with antibacterial drugs. For this purpose, 5 groups were formed using the rainbowtrout weighing 150 g. Fish in all groups were experimentally infected with V. salmoninarum by intraperitonal injection. Following bacterial injection into fish, erythromycin (100 mg / kg body weight / day), florfenicol (10 mg / kg body weight / day), doxycycline (20 mg / kg body weight / day) and amoxicillin (80 mg / kg body weight / day) were added to the fish feed with vegetableoil. Only vegetableoil was added to the feed of the control group. Mortalities were recorded during and after treatment in each group and bacteriological examination was performed using Trypticase Soy Agar. When considered the clinical signs, mortality rates and reisolations percent in all groups, erythromycin and amoxicillin could not displayed enough efficacy. The florfenicol and doxycycline showed much highe ractivity to control the infection.