Bazı illerdeki soğuk hava depolarında narlarda sorun olan hasat sonrası hastalıkların belirlenmesi
Determination of postharvest diseases of pomegranate fruit in cold storage in some provinces
- Tez No: 291104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nar yetiştiriciliğinin hızla artış göstermesi ürünün uzun süre depolanması gerekliliğini doğurmuştur. Ancak bu aşamada ortaya çıkan fungal kaynaklı hastalıklar nedeniyle önemli ürün kayıpları görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, soğuk hava deposu koşullarında saklanan nar meyvelerinde hasat sonrası görülen hastalıkların belirlenmesidir. Ayrıca hasat sonrasında yapılan uygulamalarla hastalıklar arasındaki ilişkilerin belirlenmesi araştırılmıştır. Bu kapsamda Antalya'da 26, Muğla'da 2 ve İzmir'de 1 olmak üzere toplam 29 soğuk hava deposu gezilerek sayım yapılmış ve örnek alınmıştır. Soğuk hava depolarına ait bilgi formları doldurulmuştur. Hastalık belirtisi gösteren meyvelerden örnek alınarak laboratuvara getirilmiş ve izolasyonlar yapılmıştır. Gezilen soğuk hava tesislerinde sayım yapılan depolarda ortalama hastalık oranının %1.02 ile %45.31 arasında değiştiği gözlenmiştir. Yapılan izolasyonlar sonucunda 29 soğuk hava deposunda ortalama olarak %40.77'lik bir oranla Botrytis cinerea ön plana çıkan hastalık etmeni olmuştur. Bunu % 17.64'le Coniella granati, %17.22'le Penicillium türleri, %12.95'le Alternaria alternata, %8.15'le Aspergillus niger ve %2.13'lük oranla Colletotrichum gleosporioides izlemiştir. Bu etmenlerin patojenisite testleri yapılmıştır. Soğuk hava depolarının nar depolama miktarlarının 200 ile 5500 ton arasında olduğu belirlenmiştir. Nar meyvesinin muhafazası için kullanılan ambalaj tiplerinde ise soğuk hava depolarından % 70' den fazlası modifiye atmosfer poşetleri, plastik viyoller ve kağıt kırpıntılarını kullanmaktadır. Hasat sonrasında tesislerin yaklaşık %50'si hiçbir işlem yapmazken, sadece %3'ünde meyve yüzeyine fungisit uygulandığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing growth of pomegranate fruit has led to need for storage of product for a long time. However yield losses occur due to fungal diseases in this period. The purpose of this study is to determine the postharvest diseases on pomegranate fruits stored in cold storage condition. In addition, it was studied to determine the relationships between the postharvest treatments and diseases. In this context, totally 29 cold storage facilities; 26 in Antalya, 2 in Muğla, 1 in İzmir, were visited and samples were taken from cold storage rooms. The information sheet filled for each cold storage room. Fruit showing symptoms of the disease were brought to the laboratory as an example and isolations were made from them. The average incidence rate of the disease was ranged from 45.31% to 1.02% in cold storage rooms. As a result of counting from 29 cold storage room , it was found that Botrytis cinerea was the most prominent pathogen with average proportion of 40.77% diseases incidence. Coniella granati by 17.64%, Penicillium species by 17.22%, Alternaria alternata 12.95%, Aspergillus niger by 8.15%, Colletotrichum gleosporioides by 2.13% were followed to B. cinerea. Pathogenicity tests of these diseases agents were done. The amount of pomegranate fruit storage capacity of cold storage room was determined as 200 and 5500 tons. Modified atmosphere packing, plastic trays and paper clippings more than 70% of cold storage room were used as packing material for pomegranate fruit for storage. Approximately 50% of facilities were done any treatmens after harvest, only 3% of them were applied fungicide to the surface of fruit.