Karpuzda tohum kaynaklı zamklı gövde çürüklüğü [Didymella bryoniae (Auersw.) Rehm (syn. Mycosphaerella melonis (Pass.) Chiu & J.C. Walker)] hastalığının savaşımında ilaçlama programlarının etkinliğinin araştırılması
Efficiency of fungicide programs at management of a seed born disease gummy stem blight [Didymella bryoniae (Auersw.) Rehm (syn.Mmycosphaerella melonis (Pass.) Chiu & J.C. Walker)] on watermelon
- Tez No: 291103
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde sebze üretiminde aşılı fide kullanımı önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde son yıllarda aşılı karpuz fidesi üretiminde ciddi ekonomik kayıplara neden olan Zamklı Gövde Çürüklüğü Hastalığı etmeni Didymella bryoniae'ye karşı ülkemizde etkili bir mücadele yöntemi ve ruhsatlı bir preparat kullanılmamaktadır. Bu çalışma kapsamında, bu patojene karşı In vitro koşullarında 6 adet preparat, 0.3, 1, 3, 10, 30, 100 ppm'lik 6 ayrı dozda denenmiştir. Ege Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü seralarında, saksılarda kurulan fide denemesinde 2 ilaçlama programı hazırlanmış ve fideler şaşırtılmadan önce ve şaşırtıldıktan sonra uygulanmışlarıdır. Viyollere ekilerek kurulan tohum denemesinde ise 3 ayrı preparat denenmiştir. Fide ve tohum denemeleri Kasım 2010-Nisan 2011 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. In vitro koşullarında kurulan denemede Bakır sülfat penta hidrat hariç denenen diğer etkili maddeler çeşitli dozlarda etkili bulunmuştur. Sera koşullarında saksıda kurulan fide denemesinde; şaşırtma öncesi ve sonrasında uygulanmak üzere hazırlanmış 2 ayrı ilaçlama programı denenmiş ve etkinlikleri araştırılmıştır. Her iki ilaçlama programı da yüksek ve yaklaşık olarak aynı oranda etkili bulunmuştur. Sera koşullarında viyollerde kurulan tohum denemesinde tohumlar 3 ayrı preparat ile muamele edilmiş ve polimer ile kaplanmıştır. Daha sonra tohumlar torf yetiştirme ortamında çimlendirilerek preparatların etkinlikleri araştırılmıştır. Azoxystrobin+Metalaxyl-M+Fludioxonil en yüksek etkiyi göstermiştir. Sonuç olarak Didymella bryoniae etmeninin etkili tohum ve fide uygulamalarıyla kontrol altına alınabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays the usage of grafted seedling keeps an important place in vegetable production. In our country, there is no effective management way or registrated fungicide against to gummy stem blight, caused by Didymella bryoniae (Auersw.) Rehm, cause to serious economical loses at the production of grafted watermelon seedling in the recent years. Within the scope of this study, 6 fungicides were tested at 6 different doses as 0.3, 1, 3, 10, 30, 100 ppm in In vitro conditions. In the seedling trial, established in the pots, 2 different spray programmes were applied to the grafted watermelon seedlings and in the seed experiment, sowed in the viols, 3 different preparates were applied to the seeds in the greenhouses of Plant Protection Departmant of Ege University, between November 2010-April 2011. In the In vitro trial, the tested active ingredients were found effective at some various doses except copper sulfate penta-hydrate. In the greenhouse conditions in the seedling trial, 2 different spray programmes were applied to the seedlings at before and after transplanting and their effectivenesses were investigated. Both of two spray programmes were founded high and approximately equally effective. In the seed experiment, 3 different preparates were applied to the seeds and covered by polymer coating. After that, the seeds were germinated in the peat and evaluated the efficiencies of the preparates. Azoxystrobin + Metalaxyl-M + Fludioxonil showed the best effect. As a result, it was seen that Didymella bryoniae can be controlled by efficient applications at the seed and seedling stages.