Bağlama açısı optimizasyonu ile hidrolik torkmetre tasarımı
The Design of hydraulic torquemeter by optimising the transmission angle
- Tez No: 29113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA ŞAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
m Yüksek Lisans Tezi BA?LAMA AÇISI OPTÎMtZASYONU ÎLE HİDROLİK TORKMETRE TASARIMI Hacı SA?LAM Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ziya ŞAKA 1993, Sayfa: 72 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ziya ŞAKA Doç. Dr. Ali ÜNÜVAR Doç. Dr. Kemâl ALTTNIŞffi Birçok uygulamalarda civatalarm ve somunların belli bir öngeril- me ile sıkılması için hidrolik torkmetreler kullanılır. Bu çalışmada, e- sasen bir kol-kızak mekanizması olan bir hidrolik torkmetrenin opti mum dizaynı ele alınmıştır. Kuvvet iletiminin iyi olması için mekanizmadaki bağlama açısının 90° den sapmasının minumum olması amaçlanmıştır. Bunun için, tork metrenin öngörülen çalışma aralığında bu sapmanın ortalama karekök hatasının minimizasyonu yapılmıştır. Minimizasyonda kullanılan nü merik teknik, bilgisayar yardımı ile uygulanmıştır. Böylece mekaniz manın optimum boyutları elde edilmiş ve bu boyutlar ile hidrolik torkmetrenin imalâtı gerçekleştirilmiştir. Sistemin tahriki için gerekli hidrolik donamm hazırlanarak, imâl edilen sistem muhtelif büyüklük teki somunların sıkılmasında başarıyla kullanılmıştır. Somunların sıkılmasında dikkat edilecek hususlar da ayrıca izah edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Torkmetre, bağlama açısı, kuvvet iletimi, optimi- zasyonda nümerik teknikler, bağlama civataları.
Özet (Çeviri)
IV Master Thesis THE DESIGN OF HYDRAULIC TORQUEMETER BY OPTIMISING THE TRANSMISSION ANGLE Hacı SA?LAM Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ziya ŞAKA 1993, Page: 72 Jüri: Assist. Prof. Dr. Ziya ŞAKA Assoc. Prof. Dr. Ali ÜNÜVAR Assoc. Prof. Dr. Kemâl ALTEN1SDX In many applications, hydraulic torquemeters are used to tighten bolts and nuts with a certain preload. In this work, an optimum design of the hydraulic torquemeter that is an inverted slider-crank mechanism in fact is studied. The deviation of the transmission angle from 90° is aimed to be kept at minimum value for transmitting the force at better condition. So that, in the specified working interval of the torquemeter, the minimi zation of root-mean square error of this deviation has been made. Nu merical technique used in minimization is applied by the aid of computer. Therefore, optimum dimensions of this mechanism has been obtained and the production of the hydraulic torquemeter has been ac hieved by using this dimensions. The required hydraulic equipment to run the system is prepared and this system is used to tighten various dimensions of nuts succes- fully. The care about tightening the nuts is also explained. KEYWORDS: Torquemeter, transmission angle, force transmission, nu merical techniques in optimisation, tightening bolts.