Normal ve kesme kuvvetlerini ölçmek için bir dinamometre dizaynı
Design of a dynamometer to measure normal and shear forces
  1. Tez No: 29112
  2. Yazar: KORAY KAVLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NORMAL VE KESME KUVVETLERİNİ ÖLÇMEK İÇİN BtR DİNAMOMETRE DİZAYNI Koray KAVLAK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Osman Yİ?İT 1993, Sayfa : 63 Jüri : Yrd. Doç. Dr. O. Yİ?İT Yrd. Doç. Dr. Y KALTAKÇ1 Yrd. Doç. Dr. A. AVCI Analitik yöntemlerin kullanılamadığı ve emniyet kavramının ön plana çıktığı mühendislik yapılarında, deneysel yöntemlere başvurulur. Deneylerin temelini ise, fiziksel büyüklüklerin ölçülmesi teşkil eder. Makina mühendisliği sahasında, kolayca ölçülebilmesi gereken büyüklüklerin en önemlilerinden birisi de kuvvetdir. Kuvvetin ölçülebilmesi bazen çok kolaylıkla yapılabilmesine rağmen, bazen de büyük çabaları gerektirir.Bu zorluk bilhassa, yapı içinde bulunan bir elemanda teşekkül eden iç kuvvetlerin ölçülmesinde ağırlığını hissettirir. İç kuvvetlerin ölçülmesinde daha önceleri ekstansometrelerden yararlanılmaktaydı. Günümüzde ise strain gage'ler, kuvvet ölçülmesinde geniş bir kullanım alanı bulmuşlardır. Bu çalışmada, normal ve kesme kuvvetlerinin ölçülebilmesi için bir dinamometre tasarlanmıştır. Tasarım safhasında, strain gage tekniğinin esasları etiid edilmiştir. Dinamometre imâl edilerek kalibrasyon denklemleri çıkarılmıştır. Bu kalibrasyon denklemleri yardımıyla da, normal ve kesme kuvvetlerinin değerleri hesaplanmıştır. Deneyler. S. Ü. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nun İnşaat Bölümü Laboratııvarında bulunan strain gage cihazı ile yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kuvvet ölçümü, dinamometre, strain gage.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DESIGN OF A DYNAMOMETER TO MEASURE NORMAL AND SHEAR FORCES Koray KAVLAK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. OsmanYİöİT 1993, Page : 63 Jury : Assist. Prof. Dr. O.YÎGÎT Assist. Prof. Dr. Y. KALTAKÇI Assist. Prof. Dr. A. AVCJ Experimental methods are used when analytical methods are not available to analyse the engineering structures for which safety factor is essential. The basis of any experiment is measurement of physical properties. In mechanical engineering, force is one of the most important property which should be measured easily. Although force is usually measured by simple methods, for some cases great efforts may be IIIrequired. The difficulty arises especially in measuring of internal forces developed in structural elements. Extensometers were widely used for internal force measurement, but recently strain gages have found a great field of application. In the present work, a dynamometer is designed to measure normal and shear forces. The fundamentals of strain gage technique were analysed in the design phase. The dynamometer was manufactured and the calibration equations were obtained. Normal and shear forces were evaluated by using the calibration equations obtained. The experiments were performed by the strain indicators present in the Laboratories of Buildings Department of Technical Sciences College of Selçuk University. KEY WORDS : Force measurement, dynamometer, strain gage. IV