Klasik sac kıvırma makinasının farklı eğrilik yarıçapına sahip tankları otomatik olarak imal edecek şekilde geliştirilmesi
- Tez No: 29114
- Danışmanlar: PROF. DR. AKBAY TUĞAN GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, gelişigüzel tankların üretiminde; sac levhalardan standart parçalar elde etme problemini çözmek, zamandan ve işçilikten tasarruf sağlamak ve mikroişlemci kontrollü tezgahların üretiminde S.Ü.Makina Mühendisliği Bölümü'nün tecrübe birikimini artırmaktır. Prototip imalatı gerçekleştirilen makina ile, eğrilikleri hep aynı işaretli olmak şanı ile herhangi bir profildeki tank gerekli toleranslar içerisinde imal edilebilmektedir. Daha önce Bölüm Laboratuvarlan'nda tasarım ve imalatı gerçekleştirilen karşı ağırlıklı bir sac kıvırma makinasmın el kontrollü olan eğrilik ayar silindiri bu projede bir elektrik motoru ile tahrik edilmiştir. Makinada otomasyonu sağlamak için hazır bir bilgisayar kullanma yerine özel olarak geliştirilen bir mikroişlemci ünitesi kullanılmıştır. Mikroişlemcıye bilgiler bu iş için imal edilen 16 tuşlu klavyeden onluk sistemde girilmektedir. İstenilen profillerin elde edilmesi için aynı anda en fazla 99 farklı eğrilik yarıçapı ve yay uzunluk değeri hafıza tarafından saklanmaktadır. Silindirlerin bulundukları konumlar lineer ve döner cetveller tarafından ölçülmektedir. Mikroişlemci ünitesi, cetvellerden alınan değerlerle operatör tarafından girilen değerleri kontrol ederek silindirlerin hareketlerini sağlayan AC motorlara kumanda etmektedir. Sonuç olarak bir defaya mahsus girilen değerlerle aynı profilde bir çok sac hatasız olarak kıvrılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to obtain the standard parts which can have any form in the manufacturing of oil tanks from iron plates, to decrease the production time and the cost of labour, and also increase the manufacturing experience in microprocessor controlled machines of Mechanical Engineering Department of S.Ü. The production of formed tanks requiring necessary tolerances have been achieved as prototype which manufactured by the researcher at the Department Laboratories. In this study, a counter weight roll bending machine is developed for automatic control by changing the hand- operated ring which adjust the position of the rear cylinder into an AC motor operated one. Instead of the using of an assembled computer, a microprocessor controlled unit has been developed for controlling of the machine. The information as in decimal system has been fed into microprocessor by using specially produced keyboard which has 16 keys. The memory of the unit can save up to 99 different radiuses and curve lengths belongs to profile which wanted to be produced. The positions of the cylinders are determined by linear and revolver optical encoders. The microprocessor unit compares the information have been fed by operator thus sends instructions to motors which drive cylinders. As a result of this project, the information have been fed once, will results the many production in the same profile without any error.