Yüksek sıcaklıklı, ısı borulu, ısı geri kazanım ünitelerinin tasarım parametrelerinin termodinamiksel ve deneysel analizi
Thermodynamical and experimental analysis of design parameters of high temperature heat pipe heat recovery units
- Tez No: 291155
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu tez projesi ile, su borulu ya da alev borulu buhar kazanı, kızgın su kazanı, sıcak su kazanı, incinerator, ısı enerjisi üreten herhangi bir ekipman ya da güç üreten bir ünite ? makinenin egzoz nitelikli yüksek sıcaklığa sahip atık gazlarının enerjisinin geri kazanımını ?ısı borusu tekniği? ile sağlayacak bir ?ısı geri kazanım ünitesinin geliştirilmesi ve elde edilen sonuçların irdelenmesi hedeflenmektedir.Projenin kapsamı belirlenerek, geliştirilecek sistemin prototip nitelikli bir ?Isı Borulu Hava Reküperatörü? olmasına karar verilmiştir. Bu durumda, kazan ya da ısı enerjisi üreten bir ekipmanın üretmiş olduğu yüksek sıcaklıktaki egzoz nitelikli atık gazın ısısı dizaynı yapılacak ?ısı borulu hava reküperatörü? vasıtası ile geri kazanılacak ve karşılığında sıcak hava elde edilmesi sağlanacaktır.Projenin uygulamaya aktarılması yeni bir teknolojik kazanım olacağı gibi, ayrıca atık ısının geri kazanımı, enerji tasarrufu ve yakıt tasarrufu konusunda hem sistemi uygulayacak firma ve işletmelere hem de ülke ekonomisine son derece önemli bir fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
By this thesis study; it has been aimed to design, manufacture and analyze the obtained results of a heat recovery unit using ?heat pipe technology? in order to recover the energy of high temperature waste gases which are the exhaust product of a water-tube steam boiler, fire-tube steam boiler, superheated water boiler, hot water boiler, incinerator, any equipment producing heat energy or any power unit and machine.After having determined the scope of the Project, it has been decided that the system to be designed shall be a prototype ?Heat Pipe Air Recuperator?. Thus, the heat energy of the high temperature waste gases which are the exhaust product of a boiler or an equipment producing heat energy shall be recovered through the use of the ?Heat Pipe Air Recuperator? to be designed. A heat exchange between the exhaust gases and the fresh air shall realize, and so, the air shall be heated as free of charge.As well as this is a new technical profit, by the technical application of the Project, by implementing waste heat recovery in such a way, an important and great profit shall be provided for the companies, industrial plants and also for the country economy by saving energy and fuel.