Endüstriyel katı atıkların çevreyi kirletme potansiyelinin incelenmesi
  1. Tez No: 29117
  2. Yazar: SAFİYE ŞAHİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NUR ONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ill ÖZET Bu çalınmada Karadeniz Bakir İsletmeleri faaliyetleri sonucu ortaya çıkan flotasyon atığının içerdiği maddelerin, yağmur suyu ve nemin etkisiyle çevreyi kirletme olasılığı i ncelenmi sti r. Bu amaçla f lotasyon katı atışı ile kesikli sistem çalışmaları yürütülmüştür. Farklı pH ve sürelerde katı atık ile temasta bırakılan damıtık su süzülmüş ve süzUntüde anyonlardan SO*“58, PCU”-5*, Cl~, NO»“* derisimleri ile katyonlardan Al*3, Cu*a, Zn”1“*, Mn*3*, Cr*”8* ve toplam Fe deriçimleri saptanmıştır. Katı atışın en uygun kullanım çeki i, en uygun kullanım süresi ve en uygun katı miktarına karar verildikten sonra, farklı pH ' jarda çalkalama ve bekletme süresine başlı olarak atığın bözü geçen parametrelerinin çözünürlüğü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study the pollution potential of the environment by the flotation wastes obtained as a result of the activity of Black Sea Administrations with the effect of rain water and moisture releasing various anions and cations have been investigated. For this reason, Batch System Studies have been carried out with flotation solid wastes at different pH's and time, the distlled water that is allowed to contact with the solid waste has been filtered and concentration of the anions SOaT58, PCU~3, CI“, NO*r~ and concentration of the cations Al*3. Cu-*-38, Zn”*3, Mn*3, Cr + * and total Fe have been determined in the filtrate. After determining the most suitable type of the waste and contact time and the amount of the solid waste, the dissociation of above - mentioned parameters of the solid waste has been examined depending on its shaking and contact time at different pH's.