Kırsal kalkınmada kadastral altyapının önemi; Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler örneğinde konunun analizi
The importance of cadastral infrastructure in rural development, analysis of the subject in the example of Turkey and the European Union member countries
- Tez No: 291203
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN İNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde kırsal kalkınma politikaları entegre projeler çerçevesinde gelişmektedir. Bu doğrultuda AB, kırsal kalkınma politikalarını 3 temel amaç çerçevesinde şekillendirmekte olup, bu temel amaçlardan biri arazi yönetiminin desteklenmesi hususudur. Bu amaç FIG'in 1995 yılında yayımladığı Kadastro Raporu'ndaki kadastro tanımı ile paralellik göstermektedir.Arazi yönetimi, söz konusu bu entegre projelerin ana bileşenini oluşturmaktadır. Kırsal kalkınma politikalarını AB müktesebatı çerçevesinde şekillendiren Türkiye ile birlikte, ekonomisi tarıma dayalı bütün ülkelerin, tarımdan arazi planlamaya kadar yaşamın pek çok alanında en önemli konumsal eleman olan kadastro parseli altyapılarını bu amaca hizmet edecek standarda getirmeleri, gelecekleri açısından önem arz etmektedir.Kadastro ve Kırsal Kalkınma olgularının Türkiye ve AB üyesi ülkelerdeki gelişim süreci ve mevcut durumuna değinerek, günümüz kadastro ve kırsal kalkınma anlayışı çerçevesinde, kırsal kalkınmada kadastral altyapının öneminin, ulusal ve uluslar arası belgeler ile Türkiye ve AB üyesi ülkelerdeki kırsal kalkınma uygulama örnekleri kapsamında ortaya konulması amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda, günümüzde kadastro ve kırsal kalkınma denilince ne anlaşıldığı, konuya ilişkin Türkiye ve AB üyesi ülkelerdeki gelişimin ve mevcut durumun ne olduğu hususlarına değinilecek; kadastro ve kırsal kalkınma ilişkisi, ulusal ve uluslar arası belgeler ve uygulamalar üzerinden analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, integrated projects are developed within the framework of rural development policies. In this regard, the EU shapes the rural development policies in the framework of 3 main goal, and one of these is the subject of supporting land management. This goal parallels the definition of Cadastre published in 1995 by the FIG.Land management forms the main component of this integrated projects. Turkey who has shaped the rural development policies in framework of the EU acquis, and all countries in agriculture-based economy, should bring infrastructure of cadastral parcels which are the most important positional element from agriculture to land planning in many areas of life, to a standard which will serve this purpose and that is important in terms of their future.Mentioning of the development process of Cadastre and Rural Development cases in Turkey and the EU member countries and within the framework of current cadastre and rural development understanding, with the national and international documents the importance of rural development is intended to put forth in the context of examples of rural development practices within the Turkey and EU member countries.For this purpose, what is understood today, the mention of cadastre and rural development and what is the current situation and development of Turkey and the EU member states regarding the subject will be addressed and also relationship between cadastre and rural development will be analyzed through national and international documents and applications.