Betonarme yapılarda bölme duvarların düzlem dışı göçmeye karşı PVC profillerle mesnetlendirilerek güçlendirilmesinin deneysel olarak araştırılması
Strengthening the infill walls of the reinforced concrete structures against the out-of-plane failure by supporting with the PVC profiles
  1. Tez No: 291202
  2. Yazar: ABDULLAH CAVLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM İLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, depremlerde betonarme kısmı hasar görmeyen binalarda, ölüm ve yaralanmalara sebep olacak kütleye sahip olan bölme duvarların emniyet altına alınması, bölme duvarların yıkılması ile binlerce insanın ölmesi ya da yaralanmasının engellenmesi, birçok eşyanın kullanılamaz hale gelerek oluşan maddi kaybın azaltılması, önlenmesi amaçlanmıştır. Bölme duvarların düzlem dışı göçmeye karşı PVCprofillerle çerçeve elemanlarına mesnetlendirilerek duvarın göçmeden önce daha uzun süre ayakta kalabilmesi ve buna bağlı olarak can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi için en uygun durum araştırılmıştır. Deney ilk önce sıvasız olarak, ikinci olarak kum, çimento ve kireçten oluşan harçla sıvanmış hali ile ve son olarak da alçı sıvalı olmak üzere yapılmıştır. Her durum içinse sırasıyla normal, kolonlardan mesnetlendirilerek, kolonlardan ve kirişten mesnetlendirilerek ve son olarak dört tarafından mesnetlendirilerek toplam 9 değişik şekilde deney yapılmıştır. Sonuç olarak profil sayısı arttıkça duvarın daha geç göçtüğü ve daha küçük parçalar halinde duvarın yıkıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to secure the infill walls that have the possibility to cause death and injuries, to prevent thousands of people from getting injured or dying due to the collapse of the infill walls, and to decrease or prevent the financial loss resulting from many things becoming unusable in the buildings reinforced concrete sections of which are undamaged. The most appropriate situation was searched to ensure that the infill walls remain standing for a longer time before collapsing by supporting them with PVC profiles on the members of frame against out of plane collapse and to minimize loss of life and property. The test was made for the first time without plaster; the second time as plastered with a mixture of sand, cement and lime; and the last time as gypsum plastered. 9 tests in total were made in various ways for each situation respectively as normally being supported on the columns, as being supported on beams and columns and finally as being supported on four sides. In conclusion, it has been seen that as the number of profiles increase, the wall collapses later than usual and break down with smaller parts.