Hibrit kompozit levhaların düşük hızlı darbe davranışı
Investigation of low velocity impact behavior of hybrid stacked composite plates
- Tez No: 291207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SİNAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada; düşük hızlı darbeye maruz bırakılan hibrit kompozit levhalarındinamik cevabı ve hasar davranışları incelenmiştir. Kullanılan malzemeler hibritkompozit olup E-cam/epoksi ve karbon/epoksi kompozit tabakalardan oluşmaktadırTabakalanmanın etkisinin incelenmesi için farklı yığınlama sıralamalarıylaüretilmiştir. Düşük hızlı darbe deneyleri, geliştirilen ağırlık düşürme test cihazındagerçekleştirilmiştir. Farklı darbe hızlarında ve farklı sınır şartlarında gerçekleştirilendeneyler sonrasında malzemelerin dinamik cevabı, oluşan hasarlar ve elastiközelliklerdeki değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic response and damage characteristics of hybridcomposite plates subjected to low velocity impact have been investigated. The hybridcomposites are consisting of glass/epoxy and carbon/epoxy layers produced indifferent stacking sequences for investigating the effect of stacking sequence. Lowvelocity impact test were performed on a drop weight test stand under differentimpact velocities and boundary conditions. The dynamic response, damagecharacteristics and retention elastic properties were investigated.