Farklı uç geometrilerine sahip vurucuların hibrid kompozitlerin düşük hızlı darbe davranışına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of strikers with different tip geometry on the low-velocity impact behavior of hybrid composites
  1. Tez No: 937890
  2. Yazar: EDA KEPİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUH KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kompozit malzemeler, yüksek mukavemet ve rijitlikle birlikte hafiflik, etkili enerji sönümleme özellikleri, üstün korozyon direnci ve yüksek yorulma performansı gibi avantajlar sunmaktadır. Bu üstün özellikleri sayesinde kompozit malzemelerin kullanım alanları giderek genişlemekte ve endüstriyel uygulamalardan taşıtlara, inşaat projelerinden spor ekipmanlarına kadar çeşitli sektörlerde tercih edilmektedir. Kompozit borular ise, birçok endüstri alanında hızla artan bir kullanıma sahiptir. Bu borular, yüksek basınca ve korozyona karşı dayanıklı malzemeler olmalarıyla öne çıkar. Özellikle basınçlı hava, sıvılaştırılmış petrol gazı, sıkıştırılmış doğalgaz, su ve kimyasal maddelerin iletiminde geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Birçok akışkan iletim hatlarında kullanılan kompozit borular üretim, servis ve bakım işlemleri sırasında yabancı cisimlerin darbesine maruz kalabilirler. Bu yabancı cisimler farklı geometrilere sahip olabilir. Bu çalışmada karbon/karbon/karbon (KKK), cam/cam/cam (CCC), bazalt/bazalt/bazalt (BBB), karbon/bazalt/karbon (KBK), karbon/cam/karbon (KCK), cam/karbon/cam (CKC), cam/bazalt/cam (CBC), bazalt/karbon/bazalt (BKB) ve bazalt/cam/bazalt (BCB) istif sıralarına sahip ±55° sarım açısında 6 tabakalı dokuz çeşit kompozit boru numuneler üretilmiştir. Farklı uç geometrilerine sahip vurucularla 20J enerji seviyesinde düşük hızlı darbe davranışları incelenmiştir. Deneylerde kullanılan vurucular 24 mm çaplı yarı küresel, 90° konik ve 120° piramit uca sahip vuruculardır. Darbe testlerinden elde edilen kuvvet-zaman ve kuvvet-deplasman değişimleri incelenmiştir. Ayrıca numuneye yapılan darbenin etkisiyle oluşan hasar mekanizmaları detaylı olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmada, karbon, cam ve bazalt takviyesinin ve hibritleme durumunun kompozit numunelerin darbe cevabına etkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials offer advantages such as lightness, effective energy absorption properties, superior corrosion resistance and high fatigue performance along with high strength and rigidity. Thanks to these superior properties, the areas of use of composite materials are gradually expanding and are preferred in various sectors from industrial applications to vehicles, from construction projects to sports equipment. Composite pipes, on the other hand, have a rapidly increasing use in many industrial areas. These pipes stand out as materials resistant to high pressure and corrosion. They have a wide range of use, especially in the transmission of compressed air, liquefied petroleum gas, compressed natural gas, water and chemical substances. Composite pipes used in many fluid transmission lines may be exposed to impacts from foreign objects during production, service and maintenance operations. These foreign objects may have different geometries. In this study, nine types of composite pipe samples with 6 layers at ±55° winding angles with carbon/carbon/carbon (KKK), glass/glass/glass (CCC), basalt/basalt/basalt (BBB), carbon/basalt/carbon (KBK), carbon/glass/carbon (KCK), glass/carbon/glass (CKC), glass/basalt/glass (CBC), basalt/carbon/basalt (BKB) and basalt/glass/basalt (BCB) stacking orders were produced. Low-velocity impact behaviors at 20J energy level were investigated with impactors with different tip geometries. The impactors used in the experiments were 24 mm diameter hemispherical, 90° conical and 120° pyramid tip impactors. Forcetime and force-displacement changes obtained from the impact tests were investigated. In addition, the damage mechanisms formed by the impact applied to the sample were investigated in detail. In the study, the effects of carbon, glass and basalt reinforcement and hybridization status on the impact response of the composite samples were investigated in detail.