Kararlılık üzerine Allee etkisi
Allee effect on the stability
- Tez No: 291206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin konusunu genel olarak gecikmeli fark popülasyon modellerinin kararlılığı ve kararlılık üzerine Allee etkisi araştırması oluşturmuştur.Öncelikle, bir boyutlu avcı etkisi içeren fark ve sürekli zaman popülasyon modelleri tanıtılmış, daha sonra gecikme ile fark popülasyon modelleri incelenmiştir. Bu modeller için ilgili kararlılık teoremlerine, sonuçlara ve nümerik similasyonlara yer verilmiştir. Bu doğrultuda ele aldığımız farklı modellerin kararlılığı araştırılmış ve Allee etkisinin popülasyon üzerindeki etkisine bağlı olarak kararlılık kriterleri yeniden elde edilmiştir. Ayrıca, kararlılık karşılaştırması yapılmıştır. İlk incelenen model için denge noktası değerlerinin daha net görülmesini sağlayan tabloya yer verilmiştir. Her bir ele alınan modelin zamana bağlı olarak popülasyon yoğunluğu değişimi, gerekli bilgilerin ardından grafiklerle verilmiş, hem Allee etkisi ile hem de Allee etkisiz olan modeller arasında kararlılık karşılaştırılması grafik ile gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the investigation of the stability of generally delayed difference population models and the impact of Allee effect on stability.First of all, discrete and continuous time population models with one-dimension predator effect were described, later delay discrete population models were examined. Stability theorems related with these models, results and numeric simulations were also given. The stability of different models which we discussed in line with this was investigated and new stability criteria were established depending on the impact of Allee effect on population. Besides, stability comparison was made. For the first model examined, a table which provides more clear visibility of equilibrium point values. After some necessary information is provided, for each model dealt with the change in population in time was given via graphics and stability comparisons between the models both with Allee and without Alleee effect were observed with graphics.