Antalya'da yetişen Ziziphus zizyphus'un antioksidan aktivitesi ve biyokimaysal bileşiminin incelenmesi
Analysis of biochemical compounds and antioxidant activity of Ziziphus zizyphus
  1. Tez No: 291219
  2. Yazar: FATİH UÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Antalya'da yetişen Ziziphus zizyphus adlı bitkinin metanol ekstraktının biyokimyasal bileşimini, antioksidan aktivitesini ve toplam fenolik ve flavonoid madde miktarlarını tayin ettik. Antioksidan kapasite tayini için, demir ve bakır indirgeme gücü (FRAP ve KUPRAK), DPPH radikalini süpürme aktivitesi ve ß-karoten-linoleik asid metodunu gerçekleştirdik. Ekstraktın toplam fenolik ve flavonoid madde miktarlarını sırasıyla gallik asit ve kuersetine eşdeğer olarak bulduk. 2 mg/ml metanolik ekstrakt 0,58 mg/ml gallik asite eşdeğer fenolik madde ve 0,24 mg/ml kuersetine eşdeğer flavonoid madde ihtiva ederek yüksek antioksidan aktivite gösterdi. Bununla birlikte bu çalışmada Ziziphus zizyphus`un fenolik maddelerinin tayinini sıvı kromatografisi ile gerçekleştirdik. Sonuçlar gösterdi ki Antalya'de yetişen Ziziphus zizyphus standartlar ve yapılmış bazı çalışmalarla karşılaştırıldığında doğal bir antioksidan madde kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated biochemical compounds, the antioxidant capacity and total phenolic and flavonoid contents of methanolic extract of Ziziphus zizyphus from Antalya. The antioxidant capacity of the methanolic extract from Ziziphus zizyphus fruits was measured by various assays including ferric reducing antioxidant power assay, cupric reducing antioxidant capacity assay, DPPH radical scavenging and ß-caroten-linoleic acid assay. Total phenolic and flavonoid content of the extract were measured as gallic acid and quercetin equivalent by Folin?Ciocalteu reagent and aluminium chelating method, respectively. The methanolic extract showed higher antioxidant activity related to high phenolic content with 0,58 mg/ml GAE and falvonoid content with 0,24 mg/ml QE dry weight. Phenolics of the methanolic extract of Ziziphus zizyphus were analysed by high performance liquid chromatography. Data suggested that Ziziphus zizyphus grown in Antalya may be importance source as natural antioxidant when it was compared with standarts and old articles about the same methods.