Konya havzası yüzeysel su kaynaklarının ağır metal kirliliği yönünden incelenmesi
Investigation of heavy metal pollution of surface water sources of Konya basin
- Tez No: 291224
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENAR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada ülkemizdeki önemli su havzalarından biri olan Konya Kapalı Havzası'nın yüzeysel su kaynaklarının ağır metal kirlilik potansiyeli belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışmada DSİ 4. Bölge Müdürlüğü'nün sınırları içerisinde yer alan 32 kalite gözlem noktasından su örnekleri alınmıştır. Su örneklerinde As, Fe, Cr, Be, Se, Cd, Zn, Cu, Pb, Al, Co, Ni ve Mn metallerinin analizleri ICP-MS (Endüktif Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektrometresi) kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Ağır metal analiz sonuçları Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği (SKKY)'nde verilen kıtaiçi su kaynaklarının sınıflarına göre kalite kriterleri esas alınarak değerlendirilmiştir. İçme suyu kaynağı olarak kullanılan kaynaklardan alınan su örnekleri Türkiye ve dünyada içme sularında izin verilen kalite parametrelerine göre, sulama suyu olarak kullanılan sular ise Atıksu Arıtma Tesisleri Teknik Usuller Tebliği'nde sulama sularında izin verilebilen maksimum ağır metal konsantrasyon verilerine göre incelenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.SKKY kıta içi su kaynağı sınıflamasına göre Konya Kapalı Havzası'ndan alınan yüzeysel sular incelenen ağır metaller açısından değerlendirildiğinde, suların genellikle 1. ve 2. sınıf kalite sınıfında yer aldıkları görülmüştür. İçme suyu kaynaklarından alınan 9 numune içme suyu kalite parametrelerine göre incelendiğinde, bazı numunelerde Fe, As ve Cr konsantrasyonlarının standartların üstünde olduğu görülmüştür. 23 sulama suyu numunesi sulama sularında izin verilen ağır metal sınır değerleri ile kıyaslandığında, sadece bir numunede Se konsantrasyonunun sınır değeri aştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal pollution potency of surface water resources of Konya Closed Basin was identified and evaluated. In the study, water samples were taken from 32 quality-observation points in Konya Closed Basin, that are in the bounds of the 4st Regional Directorate Of State Hydraulic Works. Analyses of the water samples in terms of their content of metals, As, Fe, Cr, Be, Se, Cd, Zn, Cu, Pb, Al, Co, Ni and Mn, were done by using ICP-MS (Inductively Coupled Plasma-Mass Spectrometer).Results of heavy metal analyses were evaluated according to the quality criteria of continental water resources with respect to their classes, introduced in Water Pollution Control Regulations. The samples taken from the sources of drinking water were examined and evaluated according to the drinking water quality parameters in Turkey and in the world. Also the samples taken from irrigation waters were examined through the data of maximum permitted heavy metal concentration in irrigation waters, which is introduced in Wastewater Treatment Plants Technical Procedures Report.Evaluating the surface water taken from Konya Closed Basin with respect to examined heavy metals, it was observed that samples were classified as 1st and 2nd quality according to the continental water classification of Water Pollution Control Regulation. 9 samples from drinking water source were analyzed through drinking water quality parameters and it was remarked that some of the samples include over-standart values of Fe, As and Cr. Analyzed and compared to the permitted limit values for irrigation waters, only one of the 23 samples from irrigation water has an over-standart value of Se.