Düşük hızlı darbe görmüş filaman sarım e-camı/epoksi boruların iç basınç altında yorulma davranışlarının incelenmesi
Investigation of fatigue behaviour of filament wound e-glass/epoxy composite tubes after low velocity impact under internal pressure
  1. Tez No: 291225
  2. Yazar: AYKUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT UYANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada filaman sarım metoduyla, E-camı/epoksi malzemeden imal edilen CTP (cam takviyeli plastik) borular kullanıldı. Deney numuneleri sekiz tabakalı olup (±55 ? )4 sarım açılarına sahiptir. Deney numunelerine 5 J ve 10 J enerji değerlerinde darbe deneylerine tabi tutuldu. Numune tarafından yutulan enerji miktarı tespit edildi ve numunede oluşan darbe hasarları incelendi. Ayrıca deney sonucunda numunelerden elde edilen kuvvet-zaman ve kuvvet-yer değiştirme eğrileri değerlendirildi. ASTM-D 1599' a göre patlatma deneyleri yapılarak darbe hasarsız ve hasarlandırılan boruların statik patlama mukavemetleri bulundu. Yorulma deneyleri için PLC kontrollü hidrolik iç basınç yorulma deney seti hazırlandı. Hasarlı ve darbe hasarsız numunelere ASTM-D 2992 standardına uygun olarak (R=0.05 gerilme oranı ve 0.42 Hz frekansta) yorulma testi uygulandı. Numuneler patlama mukavemetinin %30'u, %35'i ve %40' ı olmak üzere üç farklı gerilme değerinde yorulmaya tabi tutuldu. İlk sızıntı, yoğun sızıntı ve son hasarın oluştuğu çevrim sayıları kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, GRP tubes were made of E-glass/epoxy material with filament wound. Samples are including with eight layers and it has as winding angles (±55 ? )4. Impact tests were realized at 5 J and 10 J energy levels. Absorbed energy was determined and damage zones were examined. Force-time and force-displacement curves were also evaluated. The burst strength of the impacted and non-impacted tubes was found in accordance with ASTM-D 1599. For fatigue tests, PLC controlled hydraulic internal-pressure, fatigue test rig were set up. Impacted and non-impacted tubes were subjected to the fatigue test in accordance with ASTM-D 2992 (R=0.05 strain rate and 0.42 Hz frequency).The examples were subjected to three different stress value %30 %35 %40 of the burst strength. Number of cycles which were occurred by droplet, leakage and final failure were recorded.