Bozkır (Konya) ve Hatip-Çayırbağı (Meram-Konya) bölgelerinde yüzeylenen ofiyolitik kayaçlarda jeofizik yöntemlerle ağır ve kıymetli metal aranması
Bozkir (Konya) and Hatip-Çayirbaği (Meram-Konya) region of heavy and precious metal, sought geophysical methods exposed rocks ophiolitic
- Tez No: 291223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİCAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Bozkır-Hatip-Çayırbağı (KONYA) iki farklı bölgelerdeki ofiyolitik kayaçların bulunduğu alanlarda jeolojik, jeofizik ve jeokimyasal yöntemler ile maden aramaları gerçekleştirilmiştir.Bozkır bölgesinde otokton olarak belirtilen Geyikdağı birliği tabanında Üst Kambriyen-Alt Ordovisiyen yaşlı, Seydişehir Formasyonu bulunmaktadır. Bu birim üzerine Üst Jura yaşlı Hacıalabaz formasyonu uyumsuz olarak gelmektedir. Hacıalabaz formasyonunu keserek yüzeyleyen Çökelen diyabazı Üst Kretase yaşlıdır. Üst Kretase yaşlı Saytepe formasyonu da bu birimleri açılı uyumsuzlukla örtmektedir. Bolkardağı birliği bölgede göreli stratigrafik olarak Geyikdağı birliğinin üstünde bulunmaktadır. Birlik, en altta Devoniyen-Alt-Orta Karbonifer yaşlı Hocalar formasyonu ile başlamaktadır. Hocalar formasyonu üzerine uyumsuzluk ile Üst Permiyen yaşlı Taşkent formasyonu gelmektedir. Jura-Alt Kretase yaşlı Sinatdağı formasyonu açılı uyumsuzlukla alttaki birimleri örtmektedir. Yerleşim yaşı Üst Kretase olan Bozkır birliği ise serpantinit, gabro, dunit, diyabaz, spilitik bazalt ve derin deniz çökellerinden oluşan Bozkır ofiyolitlik melanjı ile farklı litolojik özellikler taşıyan kireçtaşlarından (Mahmuttepe, Kuztepe, Soğucak ve Erenlertepe kireçtaşı) oluşmuş Boyalıtepe grubundan meydana gelmektir. Kızıltepe volkanitleri, yukarıda adı geçen birlikleri Miyosen'de keserek yüzeylemiştir. En üste ise Üst Miyosen?Pliyosen yaşlı Gündüğün formasyonu ise tüm bu birimleri açılı uyumsuzlukla örtmektedir. Hatip-Çayırbağı bölgesinde ise Üst Triyas-Üst Kretase yaşlı Lorasdağı formasyonu ve Üst Kretase yaşlı Midostepe formasyonu bulunmaktadır. Bu birimleri Üst Kretase yaşlı Hatip ofiyolitli karışığı üzerine tektonik dokanakla Üst Kretase yaşlı Çayırbağı Ofiyolitleri gelmektedir. Çayırbağı ofiyolitlerin üzerini, Üst Miyosen- Alt Pliyosen yaşlı Ulumuhsine formasyonu uyumsuz olarak örtmektedir. Tüm birimlerin üzerini ise Kuvarterner-Güncel yaşlı alüvyonlar açılı uyumsuzlukla gelmektedir.İnceleme alanlarında kayaç ve plaser numunelerinden ana oksit (SiO2, Al2O3, Fe2O3, MgO, CaO, Na2O, K2O, TiO2, P2O5, MnO, Cr2O3), iz element (Co, Mo, Cu, Pb, Zn, Cd, Sb, Sn, Ta, W, Zr, Ag, Au, Hg, Ni, Sc) ve PGM (Pd, Pt) ile nadir toprak element/NTE (La, Ce, Pr, Nd, Sm, Eu, Gd, Tb, Dy, Ho, Er, Tm, Yb) analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen değerlere istatistiksel yorumlar yapılmıştır.Çalışma alanlarında Jeofizik yöntemleri olarak elektrik özdireç yöntemi kullanılarak seviyeler/birimler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bozkır bölgesinde üç noktada ve Hatip-Çayırbağı bölgesinde ise dört noktada ölçüm alınmıştır. Elde edilen veriler sonucunda Bozkır bölgesinde metalik bakımından zengin hidrotermel geçirimli silisifiyeli seviyeler ile manyetit bakımından zengin altere gabro ve spilit oluşumları belirlenmiştir. Hatip bölgesinde ise silisli seviyeler, manyetit ve kromit bakımından zengin serpantinit oluşumları tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Bozkır-Hatip-Çayirbaği (KONYA) ophiolitic rocks in areas where there are two different areas of geological, geophysical and geochemical methods were calls with the mine.Specified as the base of the Upper Cambrian autochthonous Geyikdağı unity in Bozkır-Lower Ordovician, there are Seydisehir Formation. This unit unconformably on the Upper Jurassic formation Hacıalabaz. Hacıalabaz formation of precipitates by cutting diabase outcrops of Upper Cretaceous age. Upper Cretaceous angular unconformity Saytepe formation is also covered in this unit. Located in the region above the union of the relative stratigraphic association Bolkardağı Geyikdağı. Union, the underlying Devonian-Lower-Middle Carboniferous age begins with the formation of teachers. Lecturers on the non-compliance with the Upper Permian formation is formation of Taşkent. Jura-Lower Cretaceous unconformity angle Sinatdağı formation covers the following units. Settlement of Upper Cretaceous age of the unity of the Bozkır of the serpentinite, gabbro, dunite, diabase, basalt, and deep-sea sediments of the Bozkır ofiyolitlik spilitic melange of different lithological characteristics and bearing limestones (Mahmuttepe, Kuztepe, Erenlertepe and Sogucak limestone) are formed from the group consisting Boyalıtepe. Kızıltepe volcanics, by cutting the above-mentioned associations surface Miocene. Top of the Upper Miocene-Pliocene formation Gündüğün angle unconformity covers all of these units. Hatip-Çayırbağı orator in-formation in the Upper Triassic-Upper Cretaceous and Upper Cretaceous Lorasdağı are Midostepe formation. These units on the Upper Cretaceous ophiolite complex Hatip Çayirbaği Upper Cretaceous ophiolites are tectonically. Çayırbağı over ophiolites, the Upper Miocene-Lower Pliocene age, unconformably overlain Ulumuhsine formation. If all the units on the old alluvial Kuvarterner-angle unconformity is current.Review the areas of rock and placer samples, the main oxide (SiO2, Al2O3, Fe2O3, MgO, CaO, Na2O, K2O, TiO2, P2O5, MnO, Cr2O3), trace element (Co, Mo, Cu, Pb, Zn, Cd, Sb, Sn, Ta, W, Zr, Ag, Au, Hg, Ni, Sc) ve PGM (Pd, Pt), with rare earth element/NTE (La, Ce, Pr, Nd, Sm, Eu, Gd, Tb, Dy, Ho, Er, Tm, Yb) analysis performed. The resulting values were statistically comments.Working in the fields of electrical geophysical methods on the basis of rezistivity levels / units tried to be determined. Bozkır region in three-point and four-point measurement was Hatip-Çayırbağı. As a result of the data obtained in Bozkır hidrotermel permeable metal-rich and magnetite-rich altered gabbro and spilite silisifiyeli levels were determined formations. Hatip regions in the levels of the silica, magnetite and chromite-rich serpentinite formations have been identified.