Tarihi kent merkezlerinin planlama ve korunmasında cbs'nin rolü: ?Alanya Kaleiçi? koruma bilgi sistemi önerisi
The role of cis in planning and conservation of historical city centre: the proposal for a conservation information system at Alanya Castle
- Tez No: 291235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilgi Çağı olarak tanımladığımız günümüzde, bilişim teknolojisi ile tanıştığımız ve yeni bir yaşam biçimine geçtiğimiz dönemin getirdiği değişimleri anlamaya ve uyum göstermeye çalışırken diğer yandan kentsel mekânlar bu hızlı değişimlere bağlı olarak doğal nedenlerle ya da insan eliyle tahribata uğramakta dolayısıyla barındırdıkları kültürel miras ta yok olmaktadır. Bu hususta yetkili kurumların tarihi çevrenin korunmasına yönelik çok hızlı bir biçimde karar üretmeleri gerekmektedir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkabilecek mekânsal değişimin etkilerinin değerlendirilmesi ve kentlerimizin bu süreçte yaşamakta olduğu sorunların çözüme ulaştırılabilmesi için doğru ve uygulanabilir kararların üretilebileceği ve tüm bilgilerin bir arada değerlendirilebileceği bir ?bilgi sisteminin? gerekli olduğu açıkça görülmektedir.Tez çalışmasında, şehir planlama disiplini açısından, ?tarihi çevrenin korunması? özelinde kısa zamanda doğru ve uygulanabilir kararlar üretebilmesi için planlama çalışmalarında gerekli olan tüm verilerin nasıl üretilebilineceği, bu verilerin aynı zamanda tüm ilgili kişi ve kurumların ortak kullanabileceği bir bilgi sistemine aktarılarak bir ?koruma bilgi sistemi? oluşturulması gerekliliği üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda, CBS'nin, şehir planlama disiplini açısından, tarihi ve kültürel miras alanlarının planlanması ve korunması süreçlerinde kullanılması özelinde bir ? bilgi sistemi? tasarımının geliştirilmesi ve Alanya Kaleiçi? örnek alanında denenmesi gerçekleştirilmiştir.Yapılan örnek alan çalışmasında; ?Koruma Amaçlı İmar Planı? çalışmalarına altlık teşkil edecek araştırma verilerinin bilgi sistemi dâhilinde ele alınması ve Coğrafi Bilgi Sistemleri mantığında incelenmesi ile planlamaya yönelik yönlendirici bilgilerin üretilmesi amaçlanmıştır. Sistem bütün itibariyle mekâna dayalı verilerden ve bunların şehircilik disiplinini ilgilendiren kısımlarından hareketle tasarlanmıştır. Sistem ağırlıklı olarak fiziksel analizlerin ve sentez çalışmalarının gerçekleştirilmesine yönelik hazırlanan sorgulamalar ile denenmiştir.
Özet (Çeviri)
We define as the information age today, we met with information technology and a new way of life, to understand the changes brought by the last period and trying to show compliance with these rapid changes in urban spaces, depending on the other hand, natural causes or man-made destruction of cultural heritage have been broken so possession is lost. In this respect the competent institutions for the protection of the historic environment should produce a very rapid decision. Evaluation of the impacts that may arise due to technological developments and changes in the spatial resolution of the problems of our cities where he lived in this process, decisions are key to getting the correct and applicable to all information produced and evaluated a combination of an“information system”is clearly seen necessary.Thesis, in terms of urban planning discipline,“the protection of the historic environment”in particular as soon as possible and feasible to produce decisions that are required for the planning studies how to produce all of the data, this data is also available to all interested persons and organizations in a common system of information transferred in a“protected information system ”focused on the necessity of the creation. In this context, GIS, urban planning, in terms of discipline, historical and cultural heritage sites and conservation planning processes, in particular the use of a“protection of information systems”design, development and ?Alanya Kaleiçi“area of the sample testing carried out.The sample of the study, ”Conservation Plan" will constitute the work of the research data base to be addressed within the information system and geographical information systems by examining the logic of planning is to produce information for the router. As the system of space-based data and all of them concern the discipline of urban planning designed parts of the movement. The system is prepared for a physical realization of the analysis and synthesis activities were tested with queries.