Süpersonik akışlı lüle dizaynı
  1. Tez No: 29124
  2. Yazar: HACI SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada süpersonik akışlı bir lüle dizaynını gerçekleştirmeye yönelik, sıkıştırılabilir akışkan anal'zi detaylı olarak göz önüne alınmış ve süpersonik akışı ifade eden linerize edilmiş hareket denklemi çıkartılmıştır. Linerize edilmiş teorinin uygulanmasında bir araç olarak karekteristikler metodu kullanılmıştır. Süpersonik lüle dizaynında karekteristikler metodu, alan yaklaşımı dikkate alınarak uygulanmıştır. Dizaynın hassasiyetinin mach sayısının bire yakın olduğu bölgede küçük aralıklar (alanlar) kullanılarak artırılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, in order to realize a nozzle design with supersonic flow, compressible fluid flow analysis has been considered in details and lineerized two dimensional equation of motion defining supersonic flow has been obtained. As a tool, the charecteristic method is used in the application of lineerized two dimensionse theory. Design of the supersonic nozzle has been carried out by using this characteristics method and considering the region to region approximation.lt has been concluded that the accuracy of the design could be increased by applying small intervals near Mach number unity.