Karbonitrasyon ile sertleştirilmiş AISI 1020 ve AISI 5115 çeliklerinin kuru sürtünme şartlarında tribolojik özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 29125
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BAKİ KARAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
I I I ÖZET Bu çal ışmada, kuru sürtünme şartlarında, Al SI 1020 ve AISI 5115 çeliklerinin sürtünme ve aşınma davranışları incelenmiştir. Bu çeliklerin sürtünme ve aşınma karekteristikler i, yük ve hızın fonksiyonu olarak tesbit edilmiştir. Aşınma yüzeyleri, optik mikroskopta incelenerek sürtünme ve aşınma mekanizmaları be- 1 ir lenm iştir. Numunelerinin bir kısmı 930“C'de 4 saat süreyle karbürlenmiş ve müteakiben 840 ”C'de 30 dakika süreyle yağda sertleştiri 1- miştir.Bir kısım numunelerde 860“C'de 3.5 saat süreyle, 12 m3/saat endogaz+0.8 m3/saat amonyak ortamında karbonitrür le- meye tabi tutularak yağda sertleştirilmiştir. Sürtünme ve a- şınma deneylerinde karşı malzeme olarak kullanılan AISI 3150 çeliği ise, 880 °C'de normalize edilerek, 880 ”C'de 1 saat sü reyle yağda sertleştirilmiştir. Sertleştirme için kullanılan banyo sıcaklıkları 50 'C olarak belirlenmiştir. Her 3 tip çe lik sertleştirme işlemi sonrası 200 'C'de 1 saat süreyle tem per 1 eme işlemine tabi tutulmuştur. Deneyler oda sıcakl ığında,kuru sürtünme şartlarında 2 aşamalı olarak gerçekleştiri lmiştir. Bunlardan birinde, sabit kayma hı zında (1.5 m/s ve 3 m/s için) ve sabit deney süresinde ( 20 dakika) normal yük 68-355 N arasında değiştirilerek ve diğeri ise, sabit yükte (68 N ve 133 N için) ve sabit deney süresinde (20 dakika) kayma hızı 0.9-4.7 m/s arasında değiştirilerek yapı lmıştır.IV Yapılan deneyler neticesinde, karbonitrasyonun etkili bir yü zey sertleştirme işlemi olduğu ve özellikle AISI 1020 çeliği nin tribolojik özelliklerini önemli oranda iyileştirdiği tes- bit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the friction and wear behaviours of AISI 1020 and 5115 steels were investigated under dry sliding conditi ons. These characteristics of the steels were determined as a function of load and test speed. The friction and wear mecha nisms were indicated by optical micrograph exeminations of wear surfaces. Some of the samples were carburized at 930“C for 4 hours and quenched at 840 °C for 30 minutes in oil. The other specimens were carbonitrided at 860 °C for 3.5 hours. 12 m3/h endogas +0.8 m3/h ammonia and quenched. During the wear tests, AIS! 3150 steel which was quenched at 880 °C for 1 hour in oil at 50 ”C was used as counterface steel. All test steels were tem pered at 200 °C for 1 hour after the treatment. The wear test were carried out at room temperature underdry sliding conditions with two different conditions. Firstly, the test speeds were kept constant al 1.5 and 3 m/sn under cons tant test duration (i.e 20 minutes) while the loads were inc reased by the range of 68-355 N. Secondly, the test loads and test duration were kept constant at 68 and 133 N and 20 minu tes. During the second group tests, the test speed was changed in the range of 0.9-4.7 m/s. According to the results obtained from the tests, carbonitri- ding heat treatment is an effective process for surface hai -VI denind and it improves effectively the tribe-logical properti es of AISI 1020 steel.