Araç plaka tanıma sistemi
Vehicle license plate recognition
  1. Tez No: 291240
  2. Yazar: ALİ BAKKALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Otomatik Plaka Tanıma Sistemi, güvenlik, park yeri giriş, araç bilgilerine erişme gibi amaçlarla ihtiyaç duyulan bir sistemdir. Bu çalışmada, otomatik plaka tanıma sistemi gerçekleştirilmiştir. Otomatik plaka tanıma sistemleri 3 ana bölümden oluşur. Bu bölümler: plaka yerinin tespiti, karakter ayrıştırma ve karakter tanıma işlemleridir.Plaka yerinin tespiti için resim üzerindeki piksel değerlerinin değişim oranları incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda plaka bölgesi tespit edilmiştir. Karakter ayrıştırma işlemi için resim üzerindeki sütun toplam vektör değerleri kullanılmıştır. Ayrıştırılan karakterlerin tanınması için şablon eşleştirme yöntemi kullanılmıştır. Bu 3 ana işlem sırasında, resimler işlenirken bilinen resim filtreleme fonksiyonları kullanılmamıştır. Bilinen resim filtreleri yerine doğrudan işlemin amacına yönelik algoritmalar yazılmıştır. Bu yöntemle, işlemin en hızlı şekilde tamamlanması sağlanmıştır. Bir resmin işlenme süresi, Celeron 2.8 Ghz işlemcili bir bilgisayarda ortalama 410 milisaniye sürmektedir. Bu sistem, 1500 araç resmi üzerinde test edilmiştir. 640x480 boyutlarındaki araç resimleri hareket halindeki trafikten 24 saat boyunca alınmıştır. Yapılan test işlemini sonucunda %89,4 başarı oranı elde edilmiştir. Alınan resimlerin kalitesi daha yüksek olursa başarı oranı çok daha yüksek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Automatic License Plate Recognition is a system that is needed for purposes, such as security, parking lot entry, accessing vehicle information. In this study, implementation of an automatic license plate recognition system is introduced. The system comprises of three main processes which are; detection of license plate location, separation of characters and character recognition.To detect license plate location, the change rates of pixel values are investigated. Hence, the region of the license plate is determined. Column sum vectors are utilized for character separation process. The template matching method is used to recognize separated characters. During the image processing stages in these three processes, conventional image filtering functions are not utilized. Novel algorithms are correspondingly produced to the aim of the situation. With this method, the process is completed as fast as possible. The average processing time of one image is 410 ms on a machine with 2.8 GHz celeron processor. This system is tested with 1500 car images. The car images with 640x480 resolution are taken from the real-time traffic during 24 hours. The accuracy rate of 89.4% is achieved as a result of test processes. The higher quality images are received, the higher accuracy rate is going to be achieved.