Konya ekolojik koşullarında damla sulama yöntemi ile sulanan mısır bitkisinde su-verim ilişkileri
Water-yield relations of corn plant irrigated with drip irrigation in Konya ecological conditions
- Tez No: 291239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, Konya Ovası koşullarında, 2009 yılında, su tüketimi A sınıfı buharlaşma kabı yöntemine göre belirlenen ve damla sulama yöntemi ile sulanan mısır bitkisinin su-verim ilişkilerini belirlemek amacıyla, Konya Şeker A.Ş.'ye ait deneme arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada dane üretim amaçlı yetiştirilen FAO 600 olum grubunda yer alan ?Market? hibrit mısır çeşidi kullanılmıştır.Çalışmada, 7 gün sulama aralığında dört farklı sulama düzeyinin, mısırın verim ve kalite parametrelerine olan etkisi araştırılmıştır. Sulama düzeyleri, A sınıfı buharlaşma kabından oluşan yığışımlı buharlaşma değerinin % 60'ı (I60), % 80'i (I80), % 100'ü (I100) ve % 120'si (I120) alınarak oluşturulmuştur.Araştırma sonuçlarına göre, mevsimlik su tüketimi en yüksek 781 mm ile I120 konusunda, en düşük 590.1 mm ile I60 konusunda gerçekleşmiştir. Dane verimi, en yüksek 1318.8 kg/da ile I100 konusunda, en düşük 898.6 kg/da ile I60 konusunda bulunmuştur. Sulama suyu kullanım randımanı ve su kullanım randımanı, konulara bağlı olarak, sırasıyla 1.84-2.17 kg/m3 ve 1.45-1.81 kg/m3 arasında değişmiştir.Bölgede mısır bitkisinin damla sulama yöntemi ile sulanması durumunda 7 gün sulama aralığında A sınıfı buharlaşma kabından meydana gelen buharlaşma değerinin % 80 ve % 100'ünün sulama suyu olarak verildiği konular ideal sulama programı olarak uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine water - yield relationships of maize irrigated with drip irrigation at Konya Şeker CO. research station in Konya plain. The Market hybrid maize variety of FAO 600 maturutiy group was used as a plant material in this study.The effects of four different irrigation level and 7 day irrigation interval on maize yield and yield companents were investigated in the study. The amount of irrigation water applied was 0.60 (I60) , 0.80 (I80), 1.00 (I100) and 1.20 (I120) times of water surface evaporation (Ep) measured by Class A pan.According to the results, maximum evaportanspration rate was occured in I120 treatment with 781mm while minimum evaportarnspration was occured from I60 treatment with 590mm. Maximum grain yield was obtained from I100 treatment (1318.8 kg/da) while it was found minimum in I60 treatment (898.6 kg/da). Water use efficiency and irrigation water use efficiency was ranged between 1.84-2.17 kg/m3 and 1.45-1.81 kg/m3 respectively depending on treatments.