İlerleyen tür grup sansürleme ve optimal deney tasarımı
Progressive group censoring and optimal design of experiment
- Tez No: 291250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, ilerleyen tür Tip I grup sansürlü örnekleme ele alınmıştır. Kullanılan bazı dağılımların parametrelerin en çok olabilirlik tahmin edicileri ve asimptotik güven aralıkları ilerleyen tür tip I grup sansürlü örnekleme dayalı olarak elde edilmiştir. Wu ve ark.(2008) deki metodu kullanılarak, optimal yaşam testini oluşturmak için teste konulacak birim sayısı, aralık sayısı ve bu aralıkların uzunluğu, parametrelerin en çok olabilirlik tahmin edicilerinin asimptotik varyans-kovaryans matrisinin D-Optimalliği sağlanacak biçimde belirlenmiştir. Her dağılım için sayısal bir örnek sunulmuş ve duyarlılık analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a life test under progressive type-I group-censoring is considered. The maximum likelihood estimates and approximate confidence intervals for the parameters of some distributions based on progressive type-I group-censored sample are obtained. Wu et al.(2008)'s approach is used to determine the number of test units, number of inspections, and length of inspection interval of a life test under a pre-determined budget of experiment such that D-optimality of the asymptotic variances-covariance of estimators of parameters are satisfied. A numerical example is presented for each distributions and the sensitivity analysis is also performed.