Bulanık çok kriterli karar verme yöntemleri ve bir takım oyunu için oynucu seçimi uygulaması
A fuzzy multi-criteria decision making methods and an aplication of player selection for a team game
- Tez No: 291251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET YAPICI PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasında, bulanık çok kriterli karar verme yöntemlerinden bulanık AHP ve bulanıkTOPSIS yöntemleri üzerinde durulmuştur. Öncelikle literatürde yer alan diğer bulanık AHP ve bulanıkTOPSIS modellerinden bazıları genel hatlarıyla anlatılmıştır. Bu yöntemlerle ilgili temel özellikler vealgoritmalar verilmiştir. Bu çalışmada uygulama konusu olarak; Türkiye A Milli Futbol Takımı içinoyuncu seçimi problemi ele alınmıştır. ?Championship Manager 2010? adlı oyundan alınan bilgilerdenyararlanılarak; kaleci, defans, orta saha ve forvet oyuncularının seçimi yapılmıştır. Bulanık AHPyaklaşımlarından Chang' in sentetik derece değeri hesaplama yöntemi ve bulanık TOPSIS yöntemi ileçözülmüştür. İki yönteme göre oluşan on bir kişilik kadro hemen hemen aynıdır. Sadece kale ve defansbölgesinde birer oyuncuda değişiklik olmuştur. Bunun nedeni Bulanık AHP yönteminde Chang'insıralama yönteminin kullanılmasıdır. Chang'in sıralama yöntemi çok kez aslında çok küçük olan kriterdeğerlerini sıfır olarak seçmekte ve muhtemel hatalı sonuçlara neden olmaktadır. Sonuçta ağırlıkvektörleri birleştirilerek ana hedefe doğru hesap yapılırken, çarpanlardan birinin sıfır olması, aslındaetkisi olabilecek bazı değerleri yok etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we worked on fuzzy AHP and fuzzy TOPSIS methods which are two of themethods of fuzzy multi-criteria decision making. First, some general information about work done in theliterature on fuzzy AHP and fuzzy TOPSIS models was provided. The general properties and algorithmsare addressed herein. The application topic of this study was decided as the problem of assessments ofcandidate players for the Turkish National Soccer Team. Selection of the defenders, mildfielders andstrikers were completed by using the information provided by the computer game named ?ChampionshipManager 2010?. The application problem was solved by using Chang?s synthetic degree valuecalculation method and fuzzy TOPSIS method which are fuzzy AHp method approaches. Two of thesquads created by these two different methods were approximately the same. Only the goalkeeperselection and one defense player selection were different. The reason of this difference was that we usedChang?s alignment method at the fuzzy AHp method. Chang?s alignment method most of the time assignszero to very small critical values therefore it causes mistakes in the results. If one of the multipliers iszero when the calculations are done aiming to the main target by combining the vectors, some of thevalues that can have influence on the results can be cleared off.