Keban Baraj Gölü'nde kafeste alabalık yetiştiriciliği işletmelerinin ekonomik
Analizieconomic analysis of trout farming enterprises within cage in Keban Dam Lake
  1. Tez No: 291264
  2. Yazar: EROL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, İşletme, Aquatic Products, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma son yıllarda alabalık üretiminin hızla arttığı Elazığ İli Keban Baraj Gölü'nde kafeste alabalık yetiştiriciliği yapan işletmelerin ekonomik analizini ve bölge balıkçılığının ekonomisini bilimsel veriler ile ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Keban ilçesinde 25 adet alabalık işletmesi faaliyet göstermektedir. Çalışmada kullanılan veriler bu işletmelerden tam sayım yöntemi ile yüzyüze anket uygulaması yapılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde işletmeler varyansa göre 0-50 ton/yıl, 51-250 ton/yıl ve > 250 ton/yıl üretim yapan işletmeler olarak 3 büyüklük gurubuna ayrılmıştır. İşletmelerin ortalama teorik kapasiteleri 264 ton/yıl iken, fiili kapasiteleri ortalama 167,35 ton/yıl'dır.İşletmelerin aktif sermayeleri işletme büyüklük Grupları itibariyle değişmekle birlikte işletmeler ortalaması 346.766 TL'dir. Öz sermayeleri ise 256.016 TL'dir. Aktif sermaye içindeki en büyük pay % 45,49 ile balık sermayesine ait olup, bunu % 22,32 ile kafes sermayesi takip etmektedir. İşletmelerin yıllık GSÜD'sı ortalama 624.034 TL, saf hasılası 63.811 TL'dir. İşletmelerde net kar; küçük, orta, büyük işletmelerde sırasıyla 5.713 TL, 97.179 TL ve 130.544 TL'dir. İşletmeler ortalaması net kar 58.586 TL'dir. İşletmelerde mali rantabilite ortalama % 22,88, ekonomik rantabilite % 18,40, sermaye devir oranı 0,53 ve sermaye devir hızı 1,89 olarak hesaplanmıştır. İşletmelerin üretim masrafları toplamı 560.223 TL olup, küçük, orta ve büyük işletmelerde sırasıyla 113.021 TL, 526.940 TL ve 977.144 TL'dir.Üretilen alabalığın 1 kg maliyeti ortalama 3,35 TL/kg olup, küçük işletmelerde, 3,50 TL/kg, orta işletmelerde 3,12 TL/kg ve büyük işletmelerde 3,26 TL/kg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is aimed to be economic analysis of enterprises engaged in trout production within cage in Elazığı Keban Dam Lake increasing rapidly trout production in recent years. Also economy of Keban region?s fisheries was analyzed with the scientific data.There are 25 units trout enterprises in Keban district. The data used in this study was achieved by application of face to face survey with full-count method. Enterprises according to the data obtained application of face to face survey are divided three groups as 0-50 tons / year, 51-250 tons / year and > 250 tons / year of production. Average for actual capacity of enterprises is 167,35 tons / years while the average theoretical capacity of enterprises is 264 tons / year.Average for amount of active capital of enterprises is 346766 TL, although amount of active capital of enterprises varies depending on the size of enterprises.Equity of the enterprises is 256.016 TL. The largest share within active capital belongs to fish capital with cent 45,59. However, fish capital in cage is cent 22,32. Average GDP of the enterprises is 624.034 TL, pure product (PP) of the enterprises is 63.811 TL. A net profit of large enterprises is 130.544 TL, a net profit of medium enterprises is 97.179 TL and a net profit of small enterprises is 5.713 TL. Average net profit of all the enterprises is 58.586 TL. The study was calculated as average financial profitability %22.88, economic profitability %18,40, capital turnover 0,53 and capital turnover rapidity 1,89 in the enterprises. The sum of the production costs of enterprises is 560.223 TL, production costs of small, medium and large enterprises is respectively 113.021 TL, 526.940 TL and 977.144 TL.The study was calculated that average cost of trout is 3,35 TL/kg. Average cost of trout among small, medium and large enterprises is respectively 3,50 TL/kg, 3,12 TL/kg, and 3,26 TL/kg.