Nomofobinin işi erteleme davranışı üzerindeki etkisinde örgütsel desteğin rolü
The role of organizational support in the effect of nomophobia on procrastination behavior
  1. Tez No: 882695
  2. Yazar: SENA ERELLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ SERDAR ÖĞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Nomofobi, teknoloji çağının en önemli sorunlarından birisidir. Teknolojinin yaygınlaşmasıyla cep telefonuna erişim de oldukça kolaylaşmıştır. Cep telefonu kullanımı yaş aralığının düşmesi birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Çalışmanın amacı, nomofobinin işi erteleme davranışı ne kadar etkilediğini ve örgütsel desteğin bu iki değişken üzerindeki rolünü incelemektir. Bu bağlamda Konya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki çalışanların nomofobi düzeylerini, işi erteleme davranışlarını ve örgütsel destek algılarını incelemek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde görev yapmakta olan 55.000 çalışana dağıtılan anketten geri bildirim alınan ve değerlendirmeye tabi olunan 452 veri, SPSS 25.0 ve PEOCESS V2.16.3 programı ile analiz edilmiştir. Demografik özelliklerin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizi, verilerin dağılımı için merkezi limit teoremi, basıklık ve çarpıklık analizi, ölçeklerin güvenilirliği ölçmek amacıyla Cronbach's Alpha, değişkenler arasındaki ilişki için pearson korelasyon analizi ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkene olan etkisinin belirlenmesi için doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Aracılık modelinin incelenmesi amacıyla Process ile Hayes yöntemlerinden 4 numaralı aracılık modeli ve bağımsız örneklem t-testi ve anova analizlerine başvurulmuştur. Yapılan analizler incelendiğinde elde edilen veriler normal dağılım göstermektedir. Nomofobi ile işi erteleme davranışı arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Nomofobi ile örgütsel destek düzeyi arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. İşi erteleme davranışı ile örgütsel destek arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Nomofobinin işi erteleme davranışı üzerindeki etkisinde anlamlı olduğu belirlendiğinden araştırmanın birinci hipotezi kabul edilmiştir. Nomofobinin örgütsel destek üzerindeki etkisinde anlamlı olduğu belirlendiğinden araştırmanın ikinci hipotezi de kabul edilmiştir. Örgütsel desteğin işi erteleme davranışı üzerindeki etkisinde anlamlı olduğu belirlendiğinden araştırmanın üçüncü hipotezi de kabul edilmiştir. Nomofobinin işi erteleme davranışı üzerindeki etkisinde örgütsel desteğin kısmi aracılık rolü gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırmanın dördüncü hipotezi de kabul edilmiştir. Nomofobinin güncel bir kavram olması, son zamanlarda işi erteleme davranışına daha fazla önem verilmesi, bu sorunun giderilmesi açısından önlem alınmaya çalışılması ve örgütsel destek algısının öneminin ortaya konulmasından ötürü önem arz etmektedir. Alan yazın incelendiği zaman bu üç değişkene ait çalışmanın az sayıda olması ve son zamanlarda bu konulara ağırlık verilmesi konunun önemini de ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmalarda nomofobi daha çok eğitim sektöründe ele alınmıştır. Bu yüzden yapılacak çalışmalarda farklı sektörlerde ele alınarak çalışma sahası genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
Nomophobia is one of the most important problems of the technology age. With the spread of technology, access to cell phones has become quite easy. The decrease in the age range of cell phone use brings along many problems. The aim of the study is to examine how much nomophobia affects procrastination and the role of organizational support on these two variables. In this context, a questionnaire study was conducted to examine the nomophobia levels, job procrastination behaviors and organizational support perceptions of employees in Konya Organized Industrial Zone. From the questionnaire distributed to 55.000 employees working in Konya Organized Industrial Zone, 452 data, which were received feedback and subjected to evaluation, were analyzed with SPSS 25.0 and PEOCESS V2.16.3 software. Frequency and percentage analysis was used to determine demographic characteristics, central limit theorem, kurtosis and skewness analysis for data distribution, Cronbach's Alpha to measure the reliability of the scales, Pearson correlation analysis for the relationship between variables and linear regression analysis to determine the effect of independent variables on the dependent variable. In order to examine the mediation model, the mediation model numbered 4 from Process and Hayes methods and independent sample t-test and ANOVA analyses were applied. When the analyzes were examined, the data obtained show normal distribution. It was determined that there is a positive and moderate relationship between nomophobia and job procrastination behavior. It has been determined that there is a negative and medium level significant relationship between nomophobia and organizational support level. It has been determined that there is a negative and moderately significant relationship between job postponement behavior and organizational support. Since it is determined that nomophobia has a significant effect on job procrastination behavior, the first hypothesis of the study is accepted. The second hypothesis of the study is also accepted since it is determined that nomophobia has a significant effect on organizational support. The third hypothesis of the study was accepted since it was determined that the effect of organizational support on job postponement behavior was significant. It was determined that organizational support showed a partial mediating role in the effect of nomophobia on job procrastination behavior. As a result, the fourth hypothesis of the study was also accepted. Nomophobia is important because nomophobia is a current concept, more importance has been given to job procrastination behavior recently, measures are tried to be taken to eliminate this problem and the importance of organizational support perception has been revealed. When the literature is examined, the fact that there are few studies on these three variables and the recent emphasis on these issues reveals the importance of the subject. In the studies conducted, nomophobia was mostly addressed in the education sector. Therefore, the field of study can be expanded by addressing different sectors in future studies.