Konya-Ilgın kömürünün polimerik flokülasyonu
Polymeric flocculation of Konya-Ilgin coal
- Tez No: 291266
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Konya-Ilgın kömürünün flokülasyon özellikleri anyonik (A-130 ve A-150), katyonik (C-521 ve C-577) ve iyonik olmayan (N-100) polimerleri kullanılarak araştırılmıştır. N-100 polimeri diğer polimerlere göre kömür süspansiyonunu güçlü şekilde floküle etmiştir. A-150 polimeri ile kömür süspansiyonu zayıf asidik pH seviyelerinde iyi floküle edilirken, N-100 polimeri süspansiyonun pH değişiminden fazla etkilenmemiştir. Karıştırma hızı ve karıştırma süresinin flokülasyon üzerine etkileri de belirlenmiştir. Ayrıca, kömür süspansiyonun çift flokülasyonu araştırılmıştır. Katyonik flokülant (C-577) ilk olarak ve takiben anyonik flokülant (A-150) ilave edildiği zaman, flokülasyon derecesi önemli ölçüde artmıştır. Diğer taraftan, kömür süspansiyonun flokülasyonuna kalsiyum ve magnezyum iyonlarının etkileri araştırılmıştır. Bu iyonların süspansiyona ön ilavesiyle, A-150 ve C-577 ile kömür flokülasyonu iyileştirilmiştir. Bununla birlikte, bu katyonların ön ilavesi N-100 polimeri ile flokülasyonda önemli bir değişime sebep olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Flocculation characteristics of Konya-Ilgın coal were investigated using anionic (A-130 and A-150), cationic (C-521 and C-577) and non-ionic (N-100) polymers. N-100 polymer strongly flocculated the coal suspension with respect to other polymers. While the coal suspension with A-150 polymer was flocculated well at weak acidic pH levels, N-100 polymer was not much affected by the pH change of the suspension. The effects of the stirring speed and stirring time on the flocculation were also determined. In addition, dual flocculation of the coal suspension was investigated. When the cationic flocculant (C-577) was added first followed by the anionic flocculant (A-150), the flocculation degree significantly increased. On the other hand, the effects of calcium and magnesium ions on the flocculation of the coal suspension were investigated. With the pre-addition of these ions into the suspension, the coal flocculation with A-150 and C-577 was enhanced. However, the pre-addition of these cations did not cause a significant variation in the flocculation with N-100 polymer.