Ilgın (Konya) yöresinin linyit olanakları ve ekonomik değerinin tespiti
Lignite possibilities of Ilgin (Konya) region and determination of its econumical value
- Tez No: 457254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma; Ilgın (Konya) civarında MTA tarafından 2011-2013 yılında“Afyon (Emirdağ)–Konya Ilgın Neojen Havzası Linyit Aramaları Projesi”kapsamında etütlerine başlanan Konya-Ilgın Neojen Havzası Linyitlerinin sondaj-jeofizik, kimyasal analiz ve palinoloji çalışmalarını kapsamaktadır. Bu çalışma ile Ilgın (Konya) dolayını kapsayan inceleme alanı içerisinde kömürleşmeye uygun alanların belirlenmesi ile Kuvaterner yaşlı çökellerle örtülü Pliyosen yaşlı Dursunlu formasyonu içerisindeki kömürlü seviyelerin tespiti, havzadaki linyit oluşumlarının geometrisi, ekonomikliği, yayılımı, kimyasal özellikleri, rezerv ve kullanılabilirliğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bölgedeki Linyit damarları Pliyosen yaşlı beyaz, sarı, gri, yeşil, kırmızı renkli kumtaşı, silttaşı, kiltaşı, marn, çamurtaşı ve yer yer linyitli yer yer kumlu killer ve çamurtaşları seviyelerden oluşan ve göl ortamında çökelen Dursunlu formasyonu içinde bulunmaktadır. Dursunlu formasyonu içerisindeki kömürler havza genelinde aynı fiziksel özelliklere sahiptir. Kömürler açık kahve, kahve, siyah renkli, yumuşak, orta sert ve kırılgan olup, ince, orta, kalın, tabakalanmalar şeklinde gözlenirler. Damarlar arasında yer yer kumlu, siltli, killi, organik boyamalı killi ve gidyalı seviyeler bulunur. Ilgın (Konya) sondaj karotu örneklerinden elde edilen sporomorf toplulukları genellikle ayrılmamış Pinaceae, Engelhardia ve yaprak döken Quercus bitkilerinin baskınlığı ile temsil edilirler. Elde edilen orijinal tam analiz değerlerine göre kömürde ortalama; % 48,96 su, % 10,78 kül, % 23,46 uçucu madde, % 16,81 sabit karbon, % 0,86 külde kükürt, % 2,64 toplam kükürt ve 2163 Kcal/kg Alt Isıl değerleri belirlenmiştir. Elde edilen tam analiz sonuçlarına ilişkin izopak haritaları çizilmiştir. Kömürün görünür rezervinin 30.609.970 ton olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, includes drilling–geophysical, chemical analysis and palynology studies of lignites of Ilgın (Konya) Neogene Basin, which was studied during 2011 – 2013 by MTA under the project“Konya – Ilgın Neogene Basin Lignite Project”at Ilgın (Konya) surroundings. The aim of this study is to determine the lignite veins within the Pliocene aged Dursunlu formation, which is is overlain by the Quaternary cover sediments, the geometry of the lignite formation within the basin, economic potential, spreading, chemical features, reserv and potential usage of the lignite by determining the locations of possible coalification zones in the study area. The lignite veins are formed within the Pliocene aged Dursunlu formation that composed of white, yellow, gray, green, red coloured sandstone, siltstone, claystone, marl and mudstone. The pysical properties of the coals within the Dursunlu formation are identical with the rest of the basin. The lignites are light brown, brownish, blackish colored, moderate hardness and brittle, have thin-moderate beddings. Rare sandy, silty, clayey, organic painting and fossiliferous (gidya) level alternations are observed within the veins. The Sporomorph assemblages obtained from the drill core from Ilgın (Konya) area are dominated by undifferentiated Pinaceae, Engelhardia and deciduous Quercus. According to the complete original analytical values of the coal, the coal has 48,96 % water, 10,78 % ash, 23,46 % volatile substance, 16,81 % fixed carbon, 0,86% flammable sulfur, 2,64% sulfur in ash and 2163 Kcal/kg low heating value. The isopac maps related to the obtained complete coal analysis values are plotted. The visible (Proved) reserve of the coal is calculated about 30.609.970 tones.