Aksaray ili Gülağaç ilçesindeki çerezlik kabak (Cucurbita pepo var. pepo L.) ekim alanlarındaki akar ve böcek faunasının belirlenmesi
The acar and insect fauna on squash (Cucurbita pepo var. pepo L.) area in Gülağaç town of Aksaray province(Turkey)
- Tez No: 291275
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma, Aksaray ili Gülağaç ilçesinde çerezlik kabak ekili alanlarda bulunan zararlı ve yararlı böcek ve akar faunasının belirlenmesi amacıyla ele alınmıştır. Sürveyler; 2010 yılında Aksaray ili Gülağaç ilçesinde 13 Haziranda başlatılmış ve 6-8 gün aralıklarla 29 Ağustos tarihine kadar tekrarlanmıştır. Hareketli böcekleri toplamak için atrap metodu yanında ayrıca yaprakta Gözle kontrol metodu ile sayım yapılarak yaprak başına böcek ve akar sayısı belirlenmiştir. Sonuçta; 3 takıma bağlı 6 familyaya ait 8 zararlı böcek ve 1 takıma bağlı 1 familya ya ait 1 akar türü ile 3 takıma bağlı 5 familyaya ait 9 yararlı böcek türü tespit edilmiştir. Belirlenen bu böcek ve akar türlerinden zararlı olarak Empoasca decipiens Paoli , Tetranychus urticae Koch., Thrips tabaci Lind., Myzus (Nectarosiphon) persicae ,Aphis gosspypii Glover, Aphis nasturtii Kaltenbach yararlı tür olarak Coccinella septempunctata L. Adonia variegata Goeze ve Chrysoperla carnea Step., oluşturdukları yaygınlık ve yoğunluk açısından önemli oldukları belirlenmiştir. Empoasca decipiens ise büyük farkla baskın tür olarak tespit edilmiş dolaysıyla sonraki çalışmaların vektör afite birlikte bu türe yönelik olmasının faydalı olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Gülağaç Town of Aksaray Prowınce ( Turkey) to determine the harmful and beneficial acar and insect fauna on squash areas in 2010 growing season.Surveys were started in June 13 and continued by six-eight day intervals for collecting; sweeping net and checking directly plant material were used as method. As a result; 8 harmful insect species from 6 families of four order and 8 beneficial insect species from 5 families of 3 order were determined.From the pest species, Empoasca decipiens Paoli , Tetranychus urticae Koch., Thrips tabaci Lind., Myzus (Nectarosiphon) persicae Aphis gosspypii Glover, Aphis nasturtii Kaltenbach and between the beneficial species Coccinella septempunctata L. Adonia variegata Goeze ve Chrysoperla carnea Step., were the common insect and acar species Empoasca decipiens Paoli was the most important and dominant pest of sguash in the area. Consequently It can be advised that the future work should be done on this species together vector aphids.