Örgütsel adalet algısının örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi ve bir araştırma
The effects perception of organizational justice on organizational citizenship behavior and inquiry
- Tez No: 291306
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasının amacı çalışanların örgütsel adalete ilişkin algılamalarının örgütsel vatandaşlık davranışının oluşumundaki rolünü araştırmaktır.Araştırmanın kapsamında Türkiye'nin öncü kamu bankalarından bir tanesinin İstanbul 1. bölge başkanlığına bağlı 58 şubede çalışan toplam 500 banka çalışanının örgütsel adalet algılarını ve vatandaşlık davranışlarını ölçmek için iki ayrı anket çalışması uygulanmıştır. Vatandaşlık davranışı ölçeği departman yöneticilerine uygulanmış ve her yöneticinin astını değerlendirmesi sağlanmıştır. Örgütsel adalet ile ilgili ifadelerin yer aldığı ikinci anket ise çalışanlara uygulanmıştır.Çalışma kapsamında örgütsel adalet ve örgütsel vatandaşlık boyutları arasında yapılan korelasyon analizleri sonucunda örgütsel vatandaşlık boyutlarından özgecilik, nezaket ve vicdanlılık boyutlarının etkileşim adaleti algısıyla ilişkili olduğu anlaşılmıştır. Özgecilik ve vicdanlılık boyutlarıyla prosedür adaleti arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Benzer şekilde özgecilik, vicdanlılık ve sivil erdem boyutlarıyla dağıtım adaleti arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.Çalışmanın ikinci aşamasında örgütsel vatandaşlık davranışının adalet algılamalarından etkilenip etkilenmediğini araştırmak için regresyon analizi yapılmıştır. Buna göre etkileşim adaleti algısı çalışanlar arasındaki iyi ilişkilerin oluşmasında etkilidir. Çalışanların prosedür adaleti ve dağıtım adaleti algıları vicdanlılık boyutunu etkilemektedir. Yani çalışanlar işyerindeki kaynakların dağılımının adil olduğunu, iş yerindeki uygulamaları, kazanımları belirlemede kullanılan yöntem ve araçların adil olduğunu düşündüğünde işleriyle ilgili yükümlülüklere ek olarak bazı davranışlar gösterir. Örneğin çalışan iş yerinde düzenli çalışır, dinlenme molalarını uzatmaz, toplantılara zamanında katılır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is research tha effects employees? perceptions of organizational justice on organizational citizenship behavior.Fort the research two surveys applied to employees? who work one of the leading public bank in Turkey which is 58 branch officer connected to the first regional head of İstanbul. Organizational citizenship behavior survey applied to department managers. Organizational justice survey applied to the employees.As a result of the correlation analysis between the dimensions of organizational justice and organizational citizenship behaviors alturism, courtesy and conscientiousness associated with perception of interactional justice. There is a significant relationship between alturism,courtesy and procedural justice. In the same way there is a significant relationship between alturism,conscientiousness,civic virtue dimensions and distributive justice.At the second stage of the research a regression analysis was performed for search the organizational citizenship behavior is effected or not effected by perceptions of justice. According to the analysis interactional justice effect to producing good relations between employees.Employees perceptions of procedural and distributive justice effect to conscientiousness dimension. If employees thinks thatt distributive of resources in the workplace is fair, they can show extra-role behaviors, for example employees work regular in the workplace,they don?t extend the breaks, participate in the meetings on time.