Liderlik tarzlarının ve adalet algısının; Örgütsel bağlılık, iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkilerine yönelik bir araştırma
- Tez No: 188149
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LÜTFİHAK ALPKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ivÖZETBu tez çalışmasının amacı, yapılacak bir alan araştırmasıyla orduda,liderlik tarzlarının ve dağıtımsal adalet algısının çalışanların örgütsel bağlılık,iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışını nasıl etkilediğini ortayakoymaktır.Araştırma maksadıyla, Sarıkamış Garnizonu'nda görev yapan personele450 adet anket dağıtılmış, 319 adedi geri alınarak analize dahil edilmiştir.Çalışmanın sonucunda, ?liderlik tarzlarından dönüştürücü liderlik veistisnalarla yönetim? ve ?dağıtımsal adalet algısı?nın duygusal ve normatifbağlılık, iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışını pozitif yönde etkilediğibulunmuştur. Bunun aksine, ?liderlik tarzlarından koşullu ödüllendirme?ninise, duygusal bağlılık ve devam bağlılığı ile örgütsel vatandaşlık davranışıüzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı ortaya konulmuştur.Ayrıca, duygusal bağlılığın da örgütsel vatandaşlık davranışının?diğergamlık?, ?yüksek görev bilinci?, ?nezaketen bilgilendirme? ve ?üyelikerdemi? davranışlarından oluşan dört alt boyutunun tamamını pozitif yöndeetkilediği tespit edilmiştir. Bunların yanında, duygusal ve normatif bağlılığınara değişken etkisi ve demografik değişkenlerin diğer değişkenler üzerindekietkileri analiz edilmiştir.Bu sonuçların yanında uygulamaya yönelik olarak da, çalışanlarınörgütsel bağlılık, iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışının örgütselaçıdan önemi ve nasıl arttırılabileceği hakkında değerlendirmeler, sonuçlarve gelecek çalışmalar için öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYThe purpose of this study is to identify the impact of leadership stylesand organizational justice on the employees? organizational commitment, jobsatisfaction and organizational citizenship behaviors in the army.450 questionnaires were distributed to the employees of Sarıkamışbase, 319 of them were returned and analyzed. The results indicate thattransformational leadership, management by exception and distributivejustice have direct positive influence on affective and normative commitment,job satisfaction and organizational citizenship behavior. On the other hand,the results indicate that contingent reward type leadership has no meaningfulinfluence on affective and continuance commitment and organizationalcitizenship behavior. Furthermore, the results also yield that affectivecommitment has direct positive influence on all sub-factors of organizationalcitizenship behaviors, which are altruism, consciousness, courtesy and civicvirtue. Moreover, mediator effects of affective and normative commitment,and the relationships between demographic variables and the others are alsoanalyzed.Finally, this study provides guidelines to help leaders to betterunderstand how to increase organizational commitment, job satisfaction andorganizational citizenship behavior and to understand its importance formilitary. Furthermore, this study also provides conclusions and suggestionsfor future studies.