Çift fazlı ısı pompası sistemlerinin incelenmesi
- Tez No: 29132
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL BALTACIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
(V) ÖZET Çift fazlı güneş enerjisi sistemlerinde tek bileşenli iki fazlı akımlardan faydalanılır. Bu sistemlerde meydana gelen ani buharlaşma ve ani yoğuşma akım oluşumunun teorik olarak incelenmesini zorlaştırmaktadır. Akışkana geçen ısı akım rejimi ve basınç düşümü arasında da karşılıklı etkileşimden dolayı karmaşık problemler meydana gelmekledir. Bunların deneysel olarak incelenmeleri çok geniş mali ve teknik imkanlar gerektirmektedir. Bu nedenle araştırma sadece teorik olarak yapılmıştır. Tez çalışmaları sonucunda görülmüştürki maliyetin yüksek ve verimin düşük oluştı sistemin yaygın olarak kullanılabilmesine engel teşkil etmektedir. Sonuç kısmında da belirtildiği gibi sistem konutlarda su ısıtılmasında kullanılabilir. Sistemde kullanılan soğutucu akışkan herhangi bir kaza esnasında insanlara zarar vermemekle birlikte atmosfere yayılarak ozon tabakası üzerinde olumsuz etki yapması dolayısıyla çevre kirliliğine yol açmaktadır. Çalışmalarda görüldüğü gibi en ekonomik soğutucu akışkan kullanımda en uygun olan Freon 12'dir. Bu gaz yukarıda belirttiğim gibi şekilde çevre kirlenmesine yol açmaktadır. Çevre kirliliğine yol açması ayrıca imalatının hassas ve nitelikli malzeme ile yapılmasından dolayı sistem maliyetinin yüksek olması sistemin dezavantajlarıdır. Ancak ekonomik kullanım gerçekleştirilebilirse sistem rizikolarına rağmen kullanılabilir. Çünkü sistemin sağlayacağı ucuz enerji çevre etkenlerinin iyileştirilmesinde kullanılabilir. Çalışma beş bölümde gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde Güneş geometrisi incelenip güneş enerjisi sistemlerinde kullanılması gereken ısıl değerlerle ilgili formüller çıkarılmıştır. Ayrıca bu bölümde bir kollektörün maksimum güneş ışığı alabileceği eğimde tespit edilmiştir. Bu bölümle ilgili programlar ekler bölümünde verilmiştir. İkinci bölümde sistemin en önemli parçası olan güneş kollektörü incelenmiştir. Yapısal olarak bütün sistemlerde aynı olmasına rağmen malzemedeki, ve yerleştirme açılanndaki farklılık ve izalasyon gibi faktörlerden dolayı elde edilen enerji farklı olmaktadır. Bu çalışmada btı etkenlerde göz önüne alınarak kollektörler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ısı eşanjörleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise çift fazlı güneş kollektörlerinin çalışma prensibi olan ısı borusunun uygulanmasından başlanarak bugüne kadarki gelişimi diğer çalışma prensibleri ile berebar incelemiştir. Beşinci bölümde sistemin Ph ve Ts diyagramlarında gösterimi sonuç ve yorumlar yer almıştır. Sistemlerle ilgili programlar ve diyagramlar ekler bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
(VI) ABSTRACT In double-Phase solar energy systems, one component double-Phase flows are used. In these systems amount of vapor changes abruptly. For this reason, it is difficult to make a theoretical modelling of fluid flow.There is an interrelation between the heat flow regime and pressure drop, which causes some complicated problems. Huge financial and technological facilities are needed to make detailed researches of these problemsin this thesis, only theoretical modelling is presented. In this thesis it is found that the high cost and low efficiensy of the system are the main reasons of not being used commonly. Another disadvantage of the system is that it causes some environmental problems. But if economical problems can be eliminated, this system should be used. Because environmental problems that the system causes can be compan satedwith cheap energy that the system gives. The system is studied in 5 chapters In each chapter, different components of the system are examined and practical, calculations are added at the and. In appendix tables end programs which can be used in system desing are given with some examples.